Pielgrzymi podczas hadżdżu obchodzą Święto Ofiarowania

Blisko 2,37 mln muzułmanów bierze we wtorek udział w rytualnym kamienowaniu szatana w okolicach Mekki w Arabii Saudyjskiej. To początek trzydniowego muzułmańskiego Święta Ofiarowania, kończącego hadżdż, czyli coroczną pielgrzymkę do miejsca urodzin Mahometa.

Wołając "Allahu akbar" (Bóg jest wielki), wierni w leżącej nieopodal Mekki dolinie Mina pod okiem saudyjskich służb bezpieczeństwa powoli poruszają się w tłumie, przy ponad 40-stopniowym upale, by rzucać kamykami w trzy kamienne stele symbolizujące szatana. Kamienie te pielgrzymi zbierali dzień wcześniej na wzgórzu Arafat (Wzgórzu Miłosierdzia). Zgodnie z muzułmańską tradycją to tam prorok Mahomet wygłosił swoje ostatnie kazanie.

Właśnie podczas rytuału kamienowania szatana w 2015 roku ludzie zaczęli się tratować, w wyniku czego zginęło ponad 2,4 tys. osób. AFP zauważa, że od tego czasu saudyjskie władze, tworząc korytarze z betonowych umocnień, usprawniły ruch pielgrzymów.

"Największym zaszczytem, jakim obdarzył nasz kraj Stwórca, jest móc służyć zaproszonym przez Boga" pielgrzymom - napisał na Twitterze z okazji Święta Ofiarowania król Salman. "Modlę się do Boga, by pielgrzymi zakończyli swój hadżdż oraz by dobro i pokój pozostawały w naszym narodzie i we wszystkich krajach" świata - dodał monarcha.

Według saudyjskich władz w tegorocznej, trwającej od niedzieli pielgrzymce do Mekki - gdzie urodził się i doznał objawień Mahomet - udział bierze 2,37 mln wiernych z całego świata.

Pielgrzymka ta jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca ramadanu. Hadżdż przynajmniej raz w życiu powinien odbyć każdy dorosły muzułmanin, jeśli jest do tego zdolny fizycznie i ma na to niezbędne środki.

Obchodzone obecnie przez muzułmanów Święto Ofiarowania nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć prorok Ibrahim (Abraham). Aby upamiętnić to wydarzenie, po kamienowaniu szatana pielgrzymi mają dokonać rytualnego uboju zwierząt. W rzeczywistości - zaznacza AFP - nabywają oni kupony od saudyjskich władz, które zobowiązują się do dokonania uboju i wysłania zamrożonych tusz do potrzebujących z krajów muzułmańskich.

Następnie uczestnicy hadżdżu udadzą się na dziedziniec największej świątyni islamu - Świętego Meczetu w Mekce - by siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Muzułmanie wierzą, że spadł z nieba, ukazując Adamowi i Ewie, gdzie zbudować ołtarz ofiarny. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu. Podczas modlitwy muzułmanie na całym świecie zwracają się właśnie w kierunku Al-Kaby.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
wiecej »