KRS wybrała kandydatów na sędziów SN

KRS podjęła w czwartek uchwałę o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Pozostałe cztery wolne miejsca w Izbie miały zostać obsadzone w kolejnej rundzie głosowania, żadna z kandydatur nie uzyskała jednak wymaganej większości głosów Rady.

Jak poinformował przewodniczący komisji skrutacyjnej Marek Jaskulski, bezwzględną większość - co najmniej dziewięciu - głosów członków KRS uzyskali: prokurator Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, prokurator Prokuratury Krajowej Jarosław Duś, pracownik naukowy Jan Majchrowski, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Piotr Niedzielak, radca prawny Tomasz Przesławski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Adam Roch, radca prawny Adam Tomczyński, radca prawny Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, prokurator Prokuratury Krajowej Ryszard Witkowski, prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Wygoda, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Konrad Wytrykowski oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach Paweł Zubert.

Kandydaci ci uzyskali wcześniej rekomendację zespołu opiniującego Rady.

W związku z wyborem mniejszej liczby kandydatów niż dostępnych miejsc w Izbie Dyscyplinarnej KRS przeprowadziła następnie ponowne głosowanie z udziałem tych spośród odrzuconych wcześniej kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W głosowaniu tym Rada uwzględniła kandydatury Mateusza Ciepłego, Celiny Czerwińskiej, Lidii Dudek, Grzegorza Hawryłkiewicza, Jolanty Korwin-Piotrowskiej i Waldemara Piotra Puławskiego. Żaden z nich nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie - w tym 16 w Izbie Dyscyplinarnej. Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło pierwotnie 100 kandydatur, niektóre zostały później wycofane. Nie wszyscy kandydaci przyszli na wysłuchania. Łącznie zespół ten wysłuchał - jak podało Biuro KRS - 63 osoby.

KRS w czwartek rozpoczęła czterodniowe posiedzenie podczas którego, zająć ma się wyłonieniem kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, w sprawie których wniosek o powołanie trafi do prezydenta. W czwartek KRS zajmowała się obsadą stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej; w piątek zajmie się Izbą Karną.

W Izbie Dyscyplinarnej do obsadzenia było 16 stanowisk, a w Izbie Karnej wolne jest jedno stanowisko.

Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło 100 kandydatur, a do Izby Karnej - siedem kandydatur.

Spośród pierwotnie zgłoszonych 215 kandydatur - po wycofaniu niektórych lub uznaniu, że inne nie spełniają kryteriów - do wysłuchania pozostawało poniżej 200 osób. Wtorkowy komunikat Biura KRS informował o łącznie 182 kandydatach zaproszonych na wysłuchania.

«« | « | 1 | » | »»
 • A.G.
  24.08.2018 13:40
  Jeśli teraz w pośpiechu przed decyzją TSUE prezydent Andrzej Duda podpisze natychmiast nominacje politycznych sędziów. Tym samym prezydent złamie prawo nie pozwalając innym kandydatom odwołać się od tych decyzji. Bowiem, uchwała KRS uprawomocni się dopiero po dwóch tygodniach, a nie z momentem jej wydania, bo w ciągu dwóch tygodni wszyscy kandydaci mają teoretyczną możliwość odwołania. I dopiero po tym czasie będzie można stwierdzić, czy wszyscy się nie odwołali.
 • velario
  24.08.2018 21:56
  Obejrzyjcie sobie i sami oceńcie: http://wyborcza.pl/10,82983,23821597,szokujace-wypowiedzi-sedziow-krs-dlaczego-wybrali-do-izby-dyscyplinarnej.html#Z_BoxGWImg
 • James
  25.08.2018 11:30
  Dla GW i chyba takich wrażliwców jak Ty Velario, to pewno sama obecność PiS w przestrzeni publicznej jest od lat szokująca. Mnie w tym wideo szokującym GW i nie cierpiących PiSu totalistów, niezbyt podoba się wymówka "śpieszę się do pracy" a jeszcze mniej odpowiedzi ostatniego z odpytywanych W. Johanna. Jeśli jednak te i pozostałe wypowiedzi miałyby być szokujące, to jak należałoby np. nazwać groźby demokratów "będziecie wyskakiwać przez okno" czy wymowne publiczne opowieści o śnie o koktajlach Mołotowa albo dzielenie się marzeniami o polskim Hamasie czy Majdanie - akceptowane przez totalnych demokratów ?
 • Katolik k
  27.08.2018 11:45
  Dla Jamsa...Prokurator Adam Roch polecil przesluchac rodzaca w czasie toku porodu, dzis jest sedzia Izby Dyscyplinarnej SN czeka na podpis prezydenta.Rodzacej funkcjonariusze odmowili srodkow higienicznych, widzenia z rodzina i adwokatem...przerywali na "czas skurczow porodowch"... to jest tak ohydne,ze nawet nie wiadomo jak skomentowac.Trybunal Praw Czlowieka przyznal kobiecie odszkodowanie "za nieludzkie traktownie podczas sledztwa".Uwazam,ze taka postawa powinna zostac potepiona a nie nagrodzona.I dlatego jestem przeciwnikiem PiSu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  18°C Piątek
  dzień
  19°C Piątek
  wieczór
  wiecej »