Mała Tereska w Afryce

Huragan nawróceń z początków Kościoła w Rwandzie i Burundi przypisywany jest wstawiennictwu św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Obecnie w tych krajach trwa nadzwyczajna peregrynacja relikwii tej świętej Patronki Misji.

Ta peregrynacja to dzieło prawdziwego Bożego szaleńca, ojca Macieja Jaworskiego. Ten polski karmelita bosy od lat pracuje na przemian w tych dwóch krajach, które kiedyś stanowiły jedno królestwo Urundi. Od lat też szuka ziaren dobra i pojednania na ziemi, gdzie zbyt często Tutsi i Hutu walczyli ze sobą o władzę i panowanie, a ich krew, nie tylko w czasie ludobójstwa 1994 roku, obficie wsiąkała w afrykańską ziemię. Ojciec Maciej jest głęboko przekonany, że krew tamtejszych męczenników zaowocuje pokojem i pojednaniem między tymi dwoma plemionami. W Rwandzie panuje spokój, wymuszony twardą ręką rządzącego od ćwierć wieku prezydenta, Burundi raz po raz targane jest kolejnymi konfliktami. W Rwandzie peregrynacja wpisuje się w rok duszpasterski poświęcony pojednaniu, co jest przygotowaniem do przyszłorocznej 25. rocznicy ludobójstwa. W Burundi w  jubileusz 150-lecia urodzin bp. Louisa Juliena Gorju, pierwszego biskupa lokalnego Kościoła, fundatora pierwszego lokalnego zgromadzenia zakonnego w tym kraju, sióstr Betetereziya, którego charyzmat opiera się na duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Tyle fakty. To, co się dzieje w ciągu trzymiesięcznej peregrynacji, która zakończy się początkiem września przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Setki tysięcy ludzi modlących się przy relikwiach św. Tereski, które nawiedzają nie tylko kościoły, klasztory i seminaria, ale również szpitale, szkoły i więzienia. Tysiące spowiedzi, pojednań w rodzinach, rozmów z tymi, z którymi przez lata się nie rozmawiało z powodu plemiennych podziałów, a nawet niespodziewana amnestia dla więźniów z zakładu karnego, który nawiedziły relikwie. „Symbolicznym spotkaniem był dla mnie dzień, kiedy na modlitwie trwali wierni trzech zwaśnionych krajów – Rwandy, Burundi i Konga. Nasi burundyjscy karmelitańscy współbracia nauczali kongijskich wiernych w rwandyjskiej katedrze – mówi ojciec Maciej. – Teresa buduje mosty i otwiera drzwi. Modlimy się o trwałe owoce tej peregrynacji w regionie Wielkich Jezior”.

W czasie peregrynacji często mówiono: Tereska jest u siebie, wróciła do domu. Jak to odnieść do życia tej, która wędrowała po świecie nie opuściwszy nigdy swego klasztoru? W momencie umieszczania pierwszego krzyża na terenie Burundi, Patronka Misji pisała do swego duchowego brata misjonarza, w marcu 1897 r., że ofiaruje swe życie, by Jezus był jeszcze bardziej znany i kochany, aż po krańce ziemi. Dziś przemierzając kolejne zakątki tego kraju, św. Tereska nie tylko porusza serca wielu, ale i spogląda z nieba na widoczne gołym okiem owoce ewangelizacji. Huragan nawróceń z początków Kościoła w Rwandzie i Burundi przypisywany jest wstawiennictwu św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Trzeba się modlić, by jej peregrynacja zaowocowała huraganem trwałego pojednania, którego bardzo potrzebuje serce Afryki. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  2°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  5°C Piątek
  wieczór
  3°C Sobota
  noc
  wiecej »