Franciszek: małżeństwo to ryzyko, ale warto ryzykować!

W prokatedrze Najświętszej Maryi Panny w Dublinie papież podkreślił, że miłość chrześcijańska jest wierna, a małżeństwo nierozerwalne.

Franciszek mówił młodym parom i tym z 50-letnim stażem: "Małżeństwo, w którym nie ma kłótni, jest trochę nudne". Słuchacze śmiechem zareagowali na jego słowa.

"Niech latają talerze, ale sekret polega na tym, aby godzić się na koniec dnia, a do tego wystarczy czułość" - podkreślał. Jak zaznaczył, trzeba to robić szybko, bo następnego dnia jest już "zimna wojna" z powodu wzajemnej urazy.

Przypominał też o roli starszych w rodzinach i potrzebie ich słuchania.

"Staruszkowie mają w sobie mądrość, także teściowe" - mówił papież wśród wybuchów śmiechu.

Wspomniał, że kiedy miał 5 lat widział, jak jego ojciec, który wrócił zmęczony z pracy, pocałował jego mamę. "Widziałem, jak rodzice się całowali, nigdy tego nie zapomnę" - wyznał.

"Niech wasze dzieci widzą, jak się całujecie, wasze czułości; tak nauczą się dialektu miłości" - prosił małżeństwa.

Mówiąc o współczesnej mentalności i jej wpływie na małżeństwo podkreślił: "Musimy na pewno uznać, że dzisiaj nie jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś, co rzeczywiście trwa przez całe życie; żyjemy w kulturze tymczasowości".

"W naszym życiu ludzie przychodzą i odchodzą, składa się obietnice , ale często są one łamane albo pozostają niespełnione. Istnieje ryzyko, że będzie się mówić, że będzie się razem tak długo, jak trwa miłość" - ostrzegał Franciszek. Dodał też: "W miłość nie ma nic prowizorycznego; to nazywa się entuzjazm, zauroczenie, ale miłość jest definitywna; to jest jak dwie połówki pomarańczy; ty jesteś moją połówką, wszystko na całe życie" - wyjaśniał.

Papież wskazywał: "Wśród wszystkich form ludzkiej płodności małżeństwo jest wyjątkowe. To miłość, która daje początek nowemu życiu. Zakłada wzajemną odpowiedzialność za przekazywanie Bożego daru życia i oferuje stabilne środowisko, w którym nowe życie może wzrastać i rozkwitać".

Tłumaczył, że sakrament małżeństwa "ma szczególny udział w tajemnicy odwiecznej miłości Boga".

"Kiedy chrześcijanie, mężczyzna i kobieta, łączą się w więzi małżeńskiej, łaska Pana uzdalnia ich do tego, by dobrowolnie przyrzec sobie nawzajem miłość wyłączną i trwałą" - mówił papież. Przypominał, że miłość chrześcijańska jest wierna, a małżeństwo - nierozwiązalne.

"Ryzykujcie, bo małżeństwo to także ryzyko, ale ryzyko, które jest tego warte" - radził młodym ludziom.

"Ktoś mi powiedział, że tracimy zdolność do tego, by kochać; powoli, ale zdecydowanie zapominamy bezpośredni język czułości, jej siłę. Wydaje się, że słowo +czułość+ zostało wykreślone ze słownika. Nie może być rewolucji miłości bez rewolucji czułości" - powiedział Franciszek.

W drodze do prokatedry papież modlił się przed grobem Matta Talbota (1856-1925) w kościele Matki Bożej z Lourdes. To sługa Boży, który jest czczony w Irlandii i uważany za patrona osób wychodzących z alkoholizmu. Sam wpadł w uzależnienie w wieku 12 lat, a w wieku 28 lat przeszedł przemianę duchową i wyszedł z nałogu. Trwają zabiegi o jego beatyfikację.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  26.08.2018 17:57
  życie to ryzyko, więc małżeństwo, zważywszy na jego błogosławione skutki, ma ogromną wartość dodaną
 • tomaszl
  27.08.2018 08:53
  Maleństwo to ryzyko, kapłaństwo to też ryzyko. Tyle ze kilkanaście lat temu nie bano sie podjąć jednego z tych ryzyko, dziś młodzi strasznie sie tego boją. Bo tak ich niestety wychowujemy.
 • podaj nick
  27.08.2018 15:39
  kiedyś rodzina czy małżeństwo były oparciem nie ryzykiem pozwalały przetrwać przeciwności, dopiero jak przyszły tak lubiane przez Franciszka rewolucje, ludzi gnano od sasa do lasa z dala od ustalonych zwyczajami wspólnot gdzie się znali od pokoleń rozpleniło cwaniactwo, walka o swoje, inteligenci poszli do piachu, wieśniacy do miasta i takie skutki
 • 1julek
  27.08.2018 22:40
  Znam wiele wspaniałych, wierzących małżeństw i rodzin. Oni wiedzą, że oparcie zawsze mogą znaleźć w Bogu. Ja też to wiem po 34 latach małżeństwa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »