Mont Blanc - władze wprowadzają pozwolenia na wejście

Nowe przepisy mają ograniczyć tłok na najwyższym szczycie Alp i ograniczyć nielegalne przewodnictwo. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pozwolenie?

Położone na pograniczu francusko-włoskim Mont Blanc (4810 m.n.p.m.) jest najwyższym szczytem Alp. Góra przyciąga co roku tysiące alpinistów i turystów, o różnym stopniu przygotowania do wspinaczki. Ciemną stroną popularności Białej Góry jest fakt, że to w jej masywie ginie najwięcej wspinaczy - szczyt, choć średnio trudny, nosi niechlubne miano najbardziej zabójczej góry świata. Wielu z wypadków można by uniknąć, gdyby nie ignorancja wielu górołazów, którzy źle przygotowani za wszelką cenę chcą stanąć na wierzchołku tej wyjątkowej góry. Na Mont Blanc kwitnie też proceder nielegalnego tzw. czarnego przewodnictwa, o którym więcej przeczytasz TUTAJ

Dotąd na Mont Blanc mógł w zasadzie wspinać się każdy, kto miał na to ochotę. Jednak lokalne władze w Saint-Gervais po francuskiej stronie granicy podjęły decyzję o wprowadzeniu ograniczeń. Od przyszłego lata, aby wejść na szczyt od francuskiej strony konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia. Dziennie taki dokument ma otrzymać nie więcej niż 214 chętnych, co pozwoli w szczycie sezonu ograniczyć tłok na trasach o połowę. Pozwolenie ma być darmowe, jednak warunkiem jego uzyskania ma być wynajęcie licencjonowanego przewodnika i rezerwacja noclegu w jednym ze schronisk w drodze na szczyt.

Poprzez wprowadzenie pozwoleń władze Saint-Gervais chcę ograniczyć tłok na najpopularniejszych drogach na szczyt, ale również ograniczenie procederu nielegalnego przewodnictwa. W czerwcu tego roku na drodze normalnej, na wysokości ok 2700 m zginęła Polka - uczestniczka wyprawy prowadzonej przez lidera bez wymaganych uprawnień. W czasie tej ekspedycji nie dochowano podstawowych zasad bezpieczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  7°C Niedziela
  noc
  4°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  10°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »