Jutro rozpoczynają się w Wiedniu obrady „okrągłego stołu” w sprawie molestowania seksualnego dzieci. W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy ministerstw sprawiedliwości oraz ds. rodziny, uczestniczyć będzie ok. 30 fachowców: lekarzy, prawników, pedagogów, działaczy społecznych.
Kościół obiecał swoje aktywne wsparcie dla tej inicjatywy i będzie reprezentowany przez dwie osoby. Inicjatorkami spotkania są minister sprawiedliwości Claudia Bandion-Ortner i sekretarz stanu w ministerstwie ds. rodziny Christine Marek.
Jak poinformowało 12 kwietnia ministerstwo ds. gospodarki, rodziny i młodzieży, obrady poświęcone będą wykorzystywaniu małoletnich, „ale w centrum zainteresowania nie będą tylko nadużycia w Kościele, lecz w znacznej mierze seksualne wykorzystywanie dzieci m.in. w rodzinach i najbliższym otoczeniu”.
Według minister sprawiedliwości Claudii Bandion-Ortner, uczestniczący w dyskusji eksperci będą się zastanawiali, w jaki sposób można lepiej chronić dzieci i jak im pomagać. „Nie chodzi tu tylko o Kościół” – dodaje minister Christine Marek. Austriacka polityk zwróciła uwagę, że 80-90 procent wszystkich przypadków pedofilii ma miejsce w rodzinach.
Obrady „okrągłego stołu” będą się toczyły bez udziału mediów. Po zakończeniu spotkania o wynikach poinformują na wspólnej konferencji prasowej panie minister Bandion-Ortner i Marek.
Pełne poparcie dla tej inicjatywy zadeklarował przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia powiedział, że Kościół będzie intensywnie współpracował ze wszystkimi siłami społecznymi przy „okrągłym stole”, pragnąc, aby powstał szeroki sojusz przeciwko przemocy i molestowaniu seksualnemu”. „Inicjatywa pokazuje, jak wielkim problemem w całym społeczeństwie jest przemoc i molestowanie seksualne nieletnich” – dodał metropolita Wiednia. Kard. Schönborn zapewnił, że „Kościół będzie intensywnie współpracował ze wszystkimi siłami społecznymi, aby utworzyć wspólny front przeciwko przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu”.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.