Apel ordynariusza Fidżi. Narasta problem podnoszenia się wód.
To nie jest jakieś nadzwyczajne wydarzenie, skutek nagłej klęski żywiołowej, ale to jest fakt: w niedalekiej przyszłości wszyscy ludzie mieszkający w przybrzeżnych wioskach będą musieli je opuścić z powodu podnoszenia się poziomu morza – tak o trudnej sytuacji w Republice Fidżi mówi metropolita archidiecezji Suva.
Abp Peter Loy Chong, poprzez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie wystosował apel do całego uprzemysłowionego świata o pomoc w kryzysie. Jak wyliczają specjaliści, wzrastający poziom wód sprawia, że w przeciągu 50 lat Suva, największe miasto Fidżi, zostanie pochłonięte przez ocean. „Widzimy to z dnia na dzień, naszymi własnymi oczami” – mówi tamtejszy ordynariusz.
Wylewający się ze swoich brzegów ocean ma także niekorzystny wpływ na lasy, które w tamtych rejonach świata są źrodłem życia. Słonowodne powodzie powodują niszczenie drzew i zanieczyszczenie wody w rzekach. Rzeki przestają też być siedliskiem dla ryb, podstawowego źródła żywności. Abp Chong wskazuje, że jest to kwestia przetrwania i prosi o pomoc dla ludzi, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji.
Trudnością jest również to, że problem podnoszenia się wód oceanicznych powiększa globalny kryzys migracyjny. Władze Republiki Fidżi już podjęły decyzję o ewakuacji ludności całych wiosek z wybrzeży na tereny wewnętrzne.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.