„Tożsamość, nacjonalizm i uniwersalizm w świetle Biblii”. Pod takim hasłem na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie trwają XV Dni Teologiczne. Bierze w nich udział m.in. kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Poszukiwanie „konkretnego uniwersalizmu” polega na uznaniu, że „przesłanie ewangeliczne ma moc dla wszystkich, nikogo nie wyklucza, nie daje się wchłonąć jednej kulturze, nie wyciąga rzeczy poza kontekst, nie popada w puste mówienie oderwane od życia i jego okoliczności”, powiedział rektor uniwersytetu Julio Martínez SJ, otwierając obrady. Papież Franciszek przypomina ludowi Bożemu, a szczególnie pasterzom i teologom, o „misji słuchania, rozeznawania, interpretowania i oceny tak wielu głosów naszego czasu”, aby „przezwyciężyć separację pomiędzy teologią i duszpasterstwem, pomiędzy wiarą i życiem. Nie szukajcie zadowolenia w teologii za biurkiem” - apelował hiszpański jezuita.
Tożsamość Narodu Wybranego i pierwszych wspólnot chrześcijańskich, powołanie do uniwersalizmu oraz inkulturacja Ewangelii to niektóre tematy kongresu. Organizatorzy przewidzieli również interesujące dyskusje panelowe. Kongres zakończy kard. Peter Turkson, który będzie mówił o „Biblii jako wielkim skarbie Zachodu na rzecz humanizmu uniwersalnego”.
Papieski Uniwersytet Comillas, zwany niekiedy „hiszpańską Gregorianą”, należy do Towarzystwa Jezusowego. Powstał ponad sto lat temu i kształci studentów ze wszystkich kontynentów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.