W czwartek 15 kwietnia w bazylice mniejszej w Kurytybie odbyły się święcenia biskupie ks. Rafała Biernaskiego – kapłana diecezjalnego uczestniczącego w ruchu i duchowości maryjnej Schoenstatt (wspólnota kapłańska Schoenstatt).
Świeceń udzielił arcybiskup Salvador, kard. Geraldo Majella Agnelo. Współkonsekratorami byli arcybiskup Kurytyby Moacyr Vitti i tamtejszy emerytowany abp Pedro Fedalto.
W 1988 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1995 r. kard. Bernardin Gantin, prefekt Kongregacji ds. Biskupów zaprosił, ks. Rafała do podjęcia obowiązków w Kurii Rzymskiej. Po 22 latach powrócił do swojej macierzystej archidiecezji, otrzymując 10 lutego 2010 r. nominację Benedykta XVI na biskupa pomocniczego archidiecezji Kurytyby. W uroczystości uczestniczyło ponadto 21 biskupów z kard. Odilo Schererem z São Paulo. Miejscowa katedra nie była w stanie pomieścić wszystkich uczestników uroczystości, dlatego też na placu przed świątynią umieszczono telebimy i duży namiot.
Nowy biskup pomocniczy archidiecezji Kurytyby jest 10. biskupem polskiego pochodzenia w Brazylii. (Pięciu z nich pochodzi z Polski, a pięciu jest urodzonych w Brazylii).
Bp Biernaski wywodzi się z polskiej rodziny, która charakteryzuje się głęboką pobożnością i uczestnictwem w życiu Kościoła. Jego brat ks. Andrzej, jest rektorem seminarium archidiecezji. Bp Ladislau Biernaski, jego krewny, ordynariusz diecezji São José dos Pinhais, sąsiadującej z Kurytybą. W rodzinie jest jeszcze kilku innych kapłanów. Ponadto z rodziny pochodzi 50 sióstr zakonnych. „Doświadczenie z Rzymu, przede wszystkim praca przy nominacji biskupów, dało mi możność poznania wszystkich diecezji, ich charakterystykę, prowadzoną pracę duszpasterską, jak też wyzwania stojące przed Kościołem w Brazylii” – powiedział nowy biskup.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.