W czerwcu odbędzie się spotkanie maltańskich ofiar nadużyć seksualnych duchowieństwa z ks. prałatem Charlesem Scicluną, Maltańczykiem, który w Kongregacji Nauki Wiary zajmuje się właśnie tymi sprawami.
– To spotkanie, to dobra wiadomość, która pokazuje, że Kościół na Malcie i Watykan traktują poważnie naszą sprawę i nasz ból – oświadczył w imieniu poszkodowanych Charles Grech.
Wraz z sześcioma innymi osobami spotkał się on 13 kwietnia z arcybiskupem Malty, Paulem Cremoną, który wysłuchał „z uwagą” ich opowieści. Według Grecha spotkanie było „pełne emocji”. Jego uczestnicy wręczyli arcybiskupowi prośbę o krótkie spotkanie z Benedyktem XVI w czasie jego wizyty na Malcie w dniach 17-18 kwietnia. Inna z osób poszkodowanych, Joseph Magro wyraził zadowolenie i wdzięczność z tego, że ich „krzyk został usłyszany przez władze kościelne”. – Z otwartymi ramionami przyjmiemy na Malcie każdego papieża – zadeklarował Magro.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że do takiego spotkanie dojdzie. Oświadczył jedynie, że program wizyty na Malcie jest bardzo napięty, ale Benedykt XVI jest zawsze gotowy spotykać się z ofiarami tego, co sam nazwał „ohydnym przestępstwem”.
Spośród 45 przypadków pedofilii zgłoszonych w ciągu 11 lat, 13 zostało potwierdzonych przez powołaną w tym celu komisję kościelną, 13 innych jest nadal w trakcie rozpatrywania, a 19 uznano za bezpodstawne.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.