Będzie specjalny dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin

Niedziela Świętej Rodzin będzie dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin – postanowili dziś biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Płocku. „Poprosimy duszpasterzy o to, by w tym dniu, w każdej polskiej parafii wierni mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich” – poinformował KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Duszpasterstwo rodzin było jednym z tematów kończącego się dziś w Płocku zebrania plenarnego Episkopatu.

W tej chwili trwają prace nad powołanie specjalnej komisji, której zadaniem będzie przygotowanie nowego dyrektorium duszpasterstwa rodzin. Opracowanie zajmie się m.in. odnowionym sposobem prowadzenia przygotowań do sakramentu małżeństwa.

Bp Śmigiel zaznaczył, że w Kościół w Polsce ma sprawdzony model duszpasterstwa rodzin. Działa on w parafiach, oprócz tego działają poradnie specjalistyczne w wymiarze ponadparafialnym, dekanalnym albo miejskim. Niemniej biskupi zastanawiają się nad wprowadzeniem nowych, uzupełniających form przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie.

„Jest to konieczne bo problemów w tej dziedzinie jest mnóstwo – przyznał bp Śmigiel. - Po pierwsze zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele małżeństw nie wytrzymuje próby czasu, bo nie jest w stanie rozwiązywać stojących przed nimi problemów. Dlatego tak wiele małżeństw się rozpada” – zaznacza duchowny dodając, że plaga rozwodów, która dotknęła Zachód przeniosła się także do Polski.

„Trzeba pomyśleć, jakie narzędzia dać tym młodym ludziom by przygotować ich do tego, aby zdawali sobie sprawę jakie są konsekwencje sakramentu małżeństwa oraz żeby potrafili rozwiązywać problemy, jakie się pojawią” – powiedział KAI bp Śmigiel. Ważna jest także umiejętność bardzo realistycznego spojrzenia przez narzeczonych na swoje przyszłe małżeństwo w perspektywie całego życia we dwoje.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny poinformował, że biskupi szukają rozwiązań mając do dyspozycji wspólnoty, które od dawna prowadzą działalność na rzecz narzeczonych i małżeństw, np. Spotkania Małżeńskie. Prowadzą one rekolekcje i warsztaty, w których małżonkowie czy narzeczeni otrzymują narzędzie umożliwiające im rozwiązywanie problemów lub przygotowanie się do ich rozwiązywania, jak dialogi małżeńskie, zaznaczył bp Śmigiel.

Duszpasterstwo rodzin było jednym z tematów kończącego się dziś w Płocku zebrania plenarnego Episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tadeuszogorek
  26.09.2018 16:00
  tadeuszogorek
  Piękna inicjatywa!
 • nicki
  26.09.2018 16:04
  Biskup Śmigiel powiedział: "... zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele małżeństw nie wytrzymuje próby czasu, bo nie jest w stanie rozwiązywać stojących przed nimi problemów. Dlatego tak wiele małżeństw się rozpada...”

  A co biskupi uczynili by powstrzymać rozpadanie się małżeństw? Jeśli remedium na ten problem mają być wytyczne episkopatu do AL, to można od razu stwierdzić, że proces rozpadu małżeństw i wchodzenie z kolejne związki tylko się zwiększy, jako że biskupi ani słowem nie wspomnieli że podstawowym obowiązkiem grzesznika jest nawracanie się. Natomiast z wytycznych episkopatu można wyczytać, że duchowni będą rozeznawać, czy cudzołożnicy zachowują wierność (partnerowi w grzechu!), a ich pasterzowanie będzie ograniczać się do włączania, integrowania i towarzyszenia ludziom, którzy żyją w grzechu ciężkim .
 • mee...
  26.09.2018 16:04
  Modlitwa, ktorej nauczyl nas Crystus, polaczona z prosba - kazdego czlowieka, powina byc indywidlualna i jest niepowtarzalna, Dlatego jak sie modlisz i prosisz wejdz do swego pokoju i zamknij za soba drzwi. A tam gdzie dwoch badz trzech sie spotyka w imie Boga, czyli rozwazaja o Bogu, a i prowadza spory, Bog jest posrod nich. Chrystus tlumy naucza, nauczanie popiera czynami, ale juz poznanie kazdemu jest dane idywidualnie, jako niepowtarzalnej indywidualnoci duszy, ktorej tylko jej jest potrzebna. A kobieta ma byc posluszna (duchowo) mezowi swemu, z ktora jest jednym cialem. Jakze zatem milym zaskoczeniem jest, gdy zona postawila na swoim i miala racje...)))
 • Gość
  27.09.2018 20:44
  Sprawdzony model duszpasterstwa rodzin? A konkretnie to na czym "duszpasterstwo rodzin" Kościoła w Polsce polega? Na katechizacji dzieci i kursach przedmałżeńskich? Jeśli jest taki "sprawdzony", to skąd te małżeństwa, które nie wytrzymują próby czasu, bo nie są w stanie rozwiązywać stojących przed nimi problemów?"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »