„Umiejmy rozpoznawać znaki obecności Boga pośród nas, odkrywając ją, gdziekolwiek się objawia, nawet w sytuacjach najbardziej niespodziewanych i nietypowych” – zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą prozelityzmu.
Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-43.45.47-48), w którym mowa o zazdrości i zgorszeniu uczniów z powodu cudów dokonywanych w imię Jezusa przez kogoś nie należącego do grona uczniów. Zauważył, że w tej sytuacji Jan i inni uczniowie ukazują postawę zamknięcia w obliczu wydarzenia, które nie pasuje do ich schematów. Natomiast Jezus zdaje się w pełni otwarty na wolność Ducha Bożego, który w swoim działaniu nie jest ograniczony żadną granicą ani żadnym ogrodzeniem. „Poprzez swoją postawę Jezus chce wychować swoich uczniów, także i nas dzisiaj, do tej wolności wewnętrznej” – podkreślił Franciszek.
Ojciec Święty zauważył, że postawa uczniów jest bardzo powszechna. W dobrej wierze chcielibyśmy chronić autentyczności pewnego doświadczenia, zwłaszcza charyzmatycznego, zabezpieczając założyciela lub przywódcę przed fałszywymi naśladowcami. Ale jednocześnie pojawia się jakby obawa o „konkurencję”, że ktoś może wykraść nowych zwolenników, a zatem nie potrafimy docenić dobra, jakie czynią inni.
Papież wskazał, że wielka wolność Boga w dawaniu się nam jest wyzwaniem i zachętą do zmiany naszych postaw i naszych relacji, abyśmy potrafili rozpoznać Jego obecność i działanie nawet w środowiskach nietypowych i nieprzewidywalnych oraz w osobach nie należących do naszego kręgu. „Chodzi o to, aby bardziej zwracać uwagę na autentyczność wypełnianego dobra, piękna i prawdy niż na imię i pochodzenie tych, którzy to czynią. I – jak nam sugeruje pozostała część dzisiejszej Ewangelii - zamiast osądzać innych, musimy zbadać samych siebie i «odciąć» bezkompromisowo to wszystko, co może zgorszyć osoby słabsze w wierze. Jest to forma autoreferencyjności. Co więcej: tutaj tkwi źródło prozelityzmu. Kościół, jak mówił nam Benedykt XVI, nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie, czyli przez świadectwo wobec innych mocą Ducha Świętego” – stwierdził Franciszek.
Na zakończenie swego rozważania Ojciec Święty zachęcił, abyśmy naśladując Maryję starali się rozpoznawać znaki obecności Boga pośród nas, odkrywając ją, gdziekolwiek się objawia, nawet w sytuacjach najbardziej niespodziewanych i nietypowych. „Niech nas nauczy kochać naszą wspólnotę bez zazdrości i zamknięć, będąc zawsze otwartymi na szeroki horyzont działania Ducha Świętego” – powiedział papież.
Po modlitwie „Anioł Pański” papież Franciszek wyraził solidarność z rodzinami ofiar piątkowego tsunami na wyspie Sulawesi w Indonezji.
„Wyrażam moją bliskość mieszkańcom wyspy Sulawesi w Indonezji, dotkniętej silnym tsunami. Modlę się za zmarłych - niestety bardzo licznych - za rannych i za tych, którzy stracili domy i pracę. Niech Pan pocieszy i wspiera wysiłki tych, którzy angażują się w niesienie ulgi.”
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.