Sanktuarium ludzi w drodze

Biskup Andrzej Jeż podniósł do godności diecezjalnego sanktuarium kościół pw. św. Jakuba Starszego Ap. przy Via Regia w Brzesku.

Dekret ustanawiający sanktuarium został odczytany na początku Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż.

- Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii to po bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i bazylice św. Piotra w Rzymie najważniejsze miejsce świadczące o chrześcijańskiej tożsamości Europy, która powstała na gruncie dziedzictwa Grecji, Rzymu i Jerozolimy przejętego przez wierzących w Chrystusa i przeobrażonego w kulturę rozumu i wiary - mówił w homilii bp Jeż.

Hierarcha wskazał, że z Santiago de Compostela wiąże się fenomen pielgrzymowania ludzi z całego świata. - W tym kontekście brzeskie sanktuarium św. Jakuba przy Via Regia jest sanktuarium ludzi w drodze, ludzi pielgrzymujących, sanktuarium przydrożnym, w którym mogą się oni zatrzymać na modlitwę i zaczerpnąć z bogactwa duchowego, którym żyła cała Europa, i mamy nadzieję, że to dziedzictwo nie zostanie zmarnowane - podkreślał biskup.

Przed okadzeniem ołtarza św. Jakuba   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Przed okadzeniem ołtarza św. Jakuba

Niezwykłym momentem uroczystości było rozpalenie specjalnej kadzielnicy, na wzór tej, która znajduje się w bazylice w Santiago, i okadzenie ołtarza z figurą św. Jakuba. Podczas okadzania bp Jeż odmówił modlitwę w intencji parafian i mieszkańców miasta. Św. Jakub jest bowiem od 2010 roku patronem Brzeska.

Dyplom   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Dyplom
Kapituła Medalu św. Jakuba Bonum Operanti ogłosiła na zakończenie uroczystości przyznanie dwóch medali, które otrzymali bp Andrzej Jeż oraz redakcja „Gościa Tarnowskiego”.

W brzeskiej farze, od dziś sanktuarium św. Jakuba, zawiązało się już Bractwo św. Jakuba. - Stary kościół w naszym mieście zawsze cieszył się wielkim szacunkiem mieszkańców. Z moim życiem wiąże się od chrztu św., tu przyjmowałem I Komunię św. Jestem dumny, że te ważne wydarzenia odbyły się w świątyni, która stała się sanktuarium. Nasze bractwo dopiero się rozwija, chcemy wpierać to miejsce, by było przystanią dla pielgrzymów przemierzających szlaki jakubowe - mówi Tomasz Mikuliński.

- Nasze sanktuarium jest związane z pielgrzymowaniem. Mamy nadzieję, że ludzie będą się tu umacniać duchowo w swoim codziennym byciu w drodze, jak i w pielgrzymowaniu do Grobu św. Jakuba - mówi nowo mianowany kustosz sanktuarium ks. prał. Józef Drabik.

Medal św. Jakuba   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Medal św. Jakuba
Kult św. Jakuba Starszego w Brzesku nabrał rumieńców z chwilą ogłoszenia tego świętego patronem miasta. Jednocześnie wzrosła liczba duszpasterskich inicjatyw związanych ze świętym.

W dekrecie biskupa tarnowskiego czytamy, m.in. że „figura i relikwie św. Jakuba są otaczane w tej najstarszej brzeskiej parafii wielkim kultem. Jednym z przejawów tego kultu jest odprawiana w każdy wtorek Msza św. przy ołtarzu jakubowym wraz z nieustanną nowenną do św. Jakuba oraz 25. dnia każdego miesiąca Msza św. za pielgrzymów, którzy znajdują się na Drogach Jakubowych w Polsce i Europie”.

Parafia organizuje m.in. Dni Jakubowe, procesję ulicami miasta z relikwiami i figurą świętego, sympozja i konferencje naukowe, piesze pielgrzymki lokalnymi odcinkami Drogi Jakubowej, które zostały oznakowane.

W nowym sanktuarium będzie można zyskiwać odpusty zupełne i cząstkowe. Warunkami ich zyskania będzie nawiedzenie sanktuarium, odmówienie „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” w uroczystość tytułu kościoła, raz w roku w dzień wybrany przez wiernego, ilekroć bierze udział w pielgrzymce indywidualnej lub grupowej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
17°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
wiecej »