Biskup Andrzej Jeż podniósł do godności diecezjalnego sanktuarium kościół pw. św. Jakuba Starszego Ap. przy Via Regia w Brzesku.
Dekret ustanawiający sanktuarium został odczytany na początku Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż.
- Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii to po bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i bazylice św. Piotra w Rzymie najważniejsze miejsce świadczące o chrześcijańskiej tożsamości Europy, która powstała na gruncie dziedzictwa Grecji, Rzymu i Jerozolimy przejętego przez wierzących w Chrystusa i przeobrażonego w kulturę rozumu i wiary - mówił w homilii bp Jeż.
Hierarcha wskazał, że z Santiago de Compostela wiąże się fenomen pielgrzymowania ludzi z całego świata. - W tym kontekście brzeskie sanktuarium św. Jakuba przy Via Regia jest sanktuarium ludzi w drodze, ludzi pielgrzymujących, sanktuarium przydrożnym, w którym mogą się oni zatrzymać na modlitwę i zaczerpnąć z bogactwa duchowego, którym żyła cała Europa, i mamy nadzieję, że to dziedzictwo nie zostanie zmarnowane - podkreślał biskup.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Przed okadzeniem ołtarza św. Jakuba
Niezwykłym momentem uroczystości było rozpalenie specjalnej kadzielnicy, na wzór tej, która znajduje się w bazylice w Santiago, i okadzenie ołtarza z figurą św. Jakuba. Podczas okadzania bp Jeż odmówił modlitwę w intencji parafian i mieszkańców miasta. Św. Jakub jest bowiem od 2010 roku patronem Brzeska.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Dyplom
Kapituła Medalu św. Jakuba Bonum Operanti ogłosiła na zakończenie uroczystości przyznanie dwóch medali, które otrzymali bp Andrzej Jeż oraz redakcja „Gościa Tarnowskiego”.
W brzeskiej farze, od dziś sanktuarium św. Jakuba, zawiązało się już Bractwo św. Jakuba. - Stary kościół w naszym mieście zawsze cieszył się wielkim szacunkiem mieszkańców. Z moim życiem wiąże się od chrztu św., tu przyjmowałem I Komunię św. Jestem dumny, że te ważne wydarzenia odbyły się w świątyni, która stała się sanktuarium. Nasze bractwo dopiero się rozwija, chcemy wpierać to miejsce, by było przystanią dla pielgrzymów przemierzających szlaki jakubowe - mówi Tomasz Mikuliński.
- Nasze sanktuarium jest związane z pielgrzymowaniem. Mamy nadzieję, że ludzie będą się tu umacniać duchowo w swoim codziennym byciu w drodze, jak i w pielgrzymowaniu do Grobu św. Jakuba - mówi nowo mianowany kustosz sanktuarium ks. prał. Józef Drabik.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Medal św. Jakuba
Kult św. Jakuba Starszego w Brzesku nabrał rumieńców z chwilą ogłoszenia tego świętego patronem miasta. Jednocześnie wzrosła liczba duszpasterskich inicjatyw związanych ze świętym.
W dekrecie biskupa tarnowskiego czytamy, m.in. że „figura i relikwie św. Jakuba są otaczane w tej najstarszej brzeskiej parafii wielkim kultem. Jednym z przejawów tego kultu jest odprawiana w każdy wtorek Msza św. przy ołtarzu jakubowym wraz z nieustanną nowenną do św. Jakuba oraz 25. dnia każdego miesiąca Msza św. za pielgrzymów, którzy znajdują się na Drogach Jakubowych w Polsce i Europie”.
Parafia organizuje m.in. Dni Jakubowe, procesję ulicami miasta z relikwiami i figurą świętego, sympozja i konferencje naukowe, piesze pielgrzymki lokalnymi odcinkami Drogi Jakubowej, które zostały oznakowane.
W nowym sanktuarium będzie można zyskiwać odpusty zupełne i cząstkowe. Warunkami ich zyskania będzie nawiedzenie sanktuarium, odmówienie „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” w uroczystość tytułu kościoła, raz w roku w dzień wybrany przez wiernego, ilekroć bierze udział w pielgrzymce indywidualnej lub grupowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.