Reklama

Polscy przedsiębiorcy optymistami

Prawie 75 proc. polskich szefów firm spodziewa się poprawy stanu naszej gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Eksperci podkreślają, że Polscy przedsiębiorcy są największymi optymistami w regionie.

Reklama

"Polacy wyróżniali się optymizmem od samego początku kryzysu. Polskie firmy wiedzą, jak reagować w takiej sytuacji. Zareagowały dość klasycznie poprzez restrukturyzację, zmniejszanie zatrudnienia, wstrzymanie inwestycji, jednocześnie nie pożyczając pieniędzy" - powiedział podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami wiceprezes Deloitte Business Consulting Rafał Antczak.

Dzięki temu - jak dodał - polskie firmy patrzą optymistycznie w przyszłość, a to przekłada się na ich zamiary inwestycyjne.

Antczak zwrócił uwagę, że 3/4 polskich firm planuje więcej inwestować. "To są jednak cały czas zamierzenia, ponieważ firmy nie chcą zatrudniać nowych osób, ale też nie chcą zwalniać swoich pracowników. W związku z tym będą one chciały zwiększyć swoją rentowność oraz wydajność, a to w konsekwencji przełoży się na inwestycje" - podkreślił. Zaznaczył, że "kluczowym czynnikiem będzie jednak to, czy do Polski napłynie kapitał zagraniczny, który będzie długoterminowo inwestował".

"Jeżeli tak się stanie, to inwestycje ruszą w drugiej połowie tego roku. Chodzi oczywiście o inwestycje, które nie są związane z funduszami unijnymi - bo te w Polsce mają się dobrze" - dodał Antczak.

Z badania Deloitte wynika, że prawie 75 proc. menedżerów największych środkowoeuropejskich firm (z Polski, Czech, Chorwacji, Węgier, Rumunii i Słowacji) ocenia, że nie ma obecnie problemu z otrzymaniem kredytu. Ponad połowa z nich spodziewa się, że w najbliższym roku wzrosną dochody ze sprzedaży, ale nadal nie planuje zwiększenia zatrudnienia.

"Najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzą menedżerowie z Polski" - podkreślają eksperci Deloitte.

34 proc. polskich firm przewiduje, że zatrudnienie zwiększy się w perspektywie 12 miesięcy, jego spadek przewiduje natomiast 40 proc. badanych.

Wzrostu wydatków na dobra inwestycyjne w ciągu roku spodziewa się 43 proc. polskich przedsiębiorstw, a ich spadku oczekuje 6 proc. naszych firm.

71 proc. polskich menedżerów ocenia optymistycznie perspektywy finansowania swoich firm. Z kolei 89 proc. polskich przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu przychodów ze sprzedaży w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Antczak ocenił, że na tle regionu Europy Środkowej gorzej wypada Chorwacja. "Jest to mała gospodarka, nastawiona głównie na rynki zagraniczne, w tym m.in. niemieckich turystów. Takie gospodarki, jak chorwacka, radzą sobie nie najlepiej w kryzysie, bo one nie mają rynku wewnętrznego" - podkreślił.

Według Antczaka, sytuacja gospodarcza krajów Europy Środkowej wygląda zdecydowanie lepiej, niż na przykład Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Grecji. "Tam takich nadziei na szybką poprawę nie ma. Natomiast przedsiębiorcy w Europie Środkowej mają coraz większą nadzieję, że poradzą sobie z kryzysem" - wyjaśnił.

Badaniem, które zostało przeprowadzone w dniach 3-26 marca br., zostały objęte Polska, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia, Słowacja. Wzięli w nim udział prezesi 200 największych firm z tych krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama