Ksiądz generał brygady Adam Pilch, pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, został pochowany w sobotę na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Pilcha pożegnali w sobotę rodzina, przyjaciele duchowni ewangeliccy, przedstawiciele armii, duszpasterstwa wojskowego, MON oraz parafianie.
"Był człowiekiem dialogu, jako ekumenista zapisał się w pamięci warszawiaków" - powiedział podczas uroczystości na cmentarzu ks. Bogusław Milerski, prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Podkreślił, że ks. Adam Pilch był żołnierzem i pastorem żołnierzy i wykonywał swoje obowiązki do końca. Dodał, że parafianie zapamiętają go, jako osobę "mądrą, skromną, oszczędną w formie i nieszukającą zaszczytów".
Ks. generał brygady Adam Pilch zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim udawała się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Pilch został mianowany na stopień generała brygady pośmiertnie; został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Złożenie na cmentarzu urny z jego prochami, było poprzedzone nabożeństwem żałobnym w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, którego ks. Pilch był proboszczem.
"Katastrofa pod Smoleńskiem zabrała najlepszych ludzi, wśród nich był ksiądz Adam Pilch. W ciągu 15 lat kapłaństwa w wojsku zrobił wiele dobrego: uczestniczył w kształceniu duszpasterzy, uczył żołnierzy tolerancji i zrozumienia innych kultur - uczył nie tylko wiary, ale rozumienia służby państwowej" - mówił w kościele dyrektor generalny MON Jacek Olbrycht.
"Uważał, że każdy ma swoje miejsce w kościele; rozmawiał - nie narzucał" - podkreślił prowadzący nabożeństwo ksiądz biskup Ryszard Borski.
Pilch został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce 15 lipca 1990 roku w Sorkwitach. Od 1993 roku był administratorem, a następnie proboszczem luterańskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Zajmował się także parafiami w Żyrardowie i Węgrowie.
W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Od 1999 roku pełnił funkcję zastępcy Ewangelickiego Biskupa Wojskowego w stopniu pułkownika. Od listopada ubiegłego roku czasowo pełnił obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego. Uczestniczył w spotkaniach z żołnierzami w misjach pokojowych w Kosowie, Libanie, Czadzie. Brał udział w licznych międzynarodowych konferencjach i seminariach. Zaangażowany był w prace ze środowiskami kombatanckimi i studenckimi.
Ks. Adam Pilch był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu, a w 2007 roku został odznaczony złotym medalem Alberta Schweitzera, nadanym przez Światową Akademię Medycyny w uznaniu za postawę humanitarną i działalność wskazującą drogę rozwoju ku człowieczeństwu. Od 1990 roku był współorganizatorem comiesięcznych ekumenicznych nabożeństw w Warszawie.
Adam Pilch miał 45 lat; pozostawił żonę i córkę.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.