Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk nałożył krzyże misyjne duchownym i świeckim, którzy już wkrótce rozpoczną posługę misyjną.
W tym roku, podczas odpustu św. Wojciecha w Gnieźnie, otrzymało je 30 osób – zakonników, księży diecezjalnych, sióstr zakonnych oraz wiernych świeckich.
„Wręczenie i przyjęcie krzyża to odpowiedź Kościoła w Polsce, który reprezentujecie, na wasze specjalne powołanie misyjne. Z tym krzyżem, znakiem naszego zbawienia, naszej wiary i naszej nadziei, z krzyżem, który umiłowaliście, idźcie w świat” – mówił abp Józef Kowalczyk podczas ceremonii nałożenia krzyży.
Wśród misjonarzy są księża z diecezji bielsko-żywieckiej, katowickiej, kieleckiej, łódzkiej, tarnowskiej, warszawsko-praskiej oraz ze zgromadzenia pallotynów i werbistów. W grupie tej są także siostry zakonne należące do zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Sióstr od Aniołów, szarytek, elżbietanek i franciszkanek oraz pięcioro świeckich z diecezji krakowskiej, świdnickiej, siedleckiej i warszawskiej.
Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in. w Chile, Zambii, Peru, Boliwii, Kamerunie, Wietnamie, Namibii, na Barbadosie i Madagaskarze.
Krzyże misyjne otrzymało także 8 księży z Towarzystwa Chrystusowego, którzy posłani zostaną do pracy wśród Polonii zagranicznej w Anglii, Rumunii, USA i na Ukrainie oraz werbista, który będzie pomagał w pracy duszpasterskiej w Rosji.
Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty Papieża Polaka u grobu św. Wojciecha ceremonię powtórzono. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.