Postaciom dwóch świętych włoskich kapłanów: Leonarda Murialdo i Józefa Benedykta Cottolengo poświęcił Benedykt XVI swą katechezę podczas audiencji ogólnej 28 kwietnia w Watykanie.
Okazją do podjęcia tego tematu był dobiegający końca (za półtora miesiąca) Rok Kapłański. Na Placu św. Piotra zebrało się kilkanaście tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków.
Papież przedstawił sylwetki obu świętych kapłanów, którzy w XIX-wiecznym Turynie ofiarowali swoje życie ubogim. Przypomniał, że św. Leonard Murialdo (1828-1900), pochodzący z wielodzietnej rodziny, wychowany został w katolickich szkołach zakonnych. Jako młodzieniec przeżył głęboki kryzys wiary a „swoje późniejsze nawrócenie i powołanie do kapłaństwa postrzegał jako niezasłużony dar Bożej miłości Ojca Niebieskiego” - zwrócił zwrócił uwagę Ojciec Święty. Przypomniał, że po ponad 20 latach duchowej, materialnej i szkolnej służby na rzecz potrzebującej młodzieży Leonard założył zgromadzenie św. Józefa. „Swym przykładem zdołał porwać wielu do ofiarnego i konsekwentnego życia kapłańskiego” - dodał mówca.
Z kolei św. Józef Benedykt Cottolengo (1786-1842), przy którego grobie papież będzie się modlił w najbliższą niedzielę w Turynie, działał na początku XIX w. jako znany spowiednik i kaznodzieja. „Opatrzność Boża postawiła go pewnej nocy przy matce, która zmarła otoczona rodziną przy porodzie szóstego dziecka. Z tego wstrząsającego doświadczenia zrodziło się podczas modlitwy nowe powołanie, którego owocem było stworzenie Małego Domu Bożej Opatrzności, które początkowo pod Turynem a dziś w wielu miejscach na świecie służy jako dom biednym i chorym” – przypomniał Ojciec Święty.
Na zakończenie podkreślił, że ci dwaj kapłani „przeżywali swoją posługę jako całkowity dar ze swego życia na rzecz najuboższych, potrzebujących i odrzuconych, znajdując zawsze największy korzeń, niewyczerpane źródło swojego działania w kontaktach z Bogiem, czerpiąc siłę z Jego miłości i w głębokim przekonaniu, że nie można dokonywać czynów miłości bez życia w Chrystusie i w Kościele”. „Ich wstawiennictwo i przykład niech dalej rozświetlają posługę wielu kapłanów, którzy spalają się z wielkodusznością dla Boga i powierzonej im owczarni i niech pomogą każdemu poświęcać się z radością i wspaniałomyślnością dla Boga i bliźniego” – życzył Benedykt XVI.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.