Ponad 112 tys. osób z całej Polski zgłosiło już chęć uczestnictwa w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki, które odbędą się 6 czerwca w Warszawie.
Do kurii warszawskiej wpływają zgłoszenia grup, które chcą uczestniczyć w beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Na sześć tygodni przed uroczystościami jest ich już ponad 112 tys. Poinformował o tym abp Kazimierz Nycz podczas sesji dla dziennikarzy, 28 kwietnia.
Metropolita warszawski zaapelował, by rozważać beatyfikację duszpasterza ludzi pracy w trzech aspektach – w odniesieniu do przeszłości, teraźniejszości, ale i przyszłości. Podkreślił, że szczególnie ważne jest, by ks. Popiełuszkę jako swojego przyjęło zwłaszcza pokolenie młodych Polaków.
- Nie ma bowiem tożsamości bez pamięci. Z przeszłości trzeba wydobywać przyszłość – powiedział.
Przedstawiając dwudniowe uroczystości beatyfikacyjne nawiązał także do tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia.
- Jest jakaś analogia bólu, jaki przeżywali rodzice, rodzeństwo, parafianie na Żoliborzu i całe społeczeństwo na wieść o bestialskim zamordowaniu ks. Jerzego, i cierpienia, które obserwowaliśmy przez ostatnie tygodnie - powiedział abp. Kazimierz Nycz zastrzegając, że nie próbuje interpretować ostatnich wydarzeń. - Z tego zjednoczenia i mobilizacji, płynących z bycia przy ks. Jerzym, narodziła się wówczas wolna Polska. Analogia polega na tym, że wydarzenia spod Smoleńska mogą nas wiele nauczyć. Chciałbym, żebyśmy za 20 lat mogli powiedzieć, że dzięki temu staliśmy się mądrzejsi. Nawet jeśli jesteśmy przybici i cisną nam się różne pytania. Przecież dziś na męczeńską śmierć ks. Jerzego też patrzymy inaczej, z perspektywy beatyfikacji. Ogłoszenie błogosławionym jest wydarzeniem radosnym, mimo męczeństwa. Oto otrzymujemy kogoś, kto będzie wstawiał się za nami: mamy kogoś, kto może być dla wielu postacią bliską i ważną.
Podczas sesji, która odbyła się w siedzibie Episkopatu w Warszawie, dr hab. Jan Żaryn mówił o sprawie ks. Jerzego Popiełuszki jako elemencie polityki PRL wobec Kościoła w latach ‘80. Następnie o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego, przedstawił sylwetkę legendarnego kapelana jako męczennika ateistycznego, totalitarnego systemu komunistycznego. Z kolei ks. dr Tomasz Kaczmarek omówił przebieg procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki, a ks. dr Jan Sochoń przedstawił ks. Jerzego jako współczesny wzór świętości.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.