Na troskę Benedykta XVI o zachowanie piękna muzyki sakralnej zwraca uwagę na łamach „L’Osservatore Romano” wybitny włoski dyrygent, Riccardo Muti.
Watykański dziennik publikuje jego wstęp do mającego ukazać się w połowie maja zbioru wszystkich wypowiedzi Josepha Ratzingera poświęconych muzyce.
Muti wyraża swój wielki podziw dla Ojca Świętego za jego troskę o piękno muzyki oraz sakralny charakter celebracji liturgicznych. „Papież, który walczy o miejsce dla muzyki w Kościele i społeczeństwie obywatelskim jest wielkim darem dla ludzkości i Kościoła na początku trzeciego tysiąclecia” – twierdzi włoski dyrygent. Przypomina, że papież wielokrotnie ubolewał z powodu niskiego poziomu muzyki popularnej, w tym muzyki i śpiewów wykonywanych w świątyniach. Zdaniem Mutiego wynika to z niskiego poziomu edukacji muzycznej i braku dbałości duszpasterzy o jej stan w poszczególnych parafiach. Wychodząc od wypowiedzi ks. Josepha Ratzingera Ricardo Muti wskazuje na konieczność zwrócenia baczniejszej uwagi na edukację muzyczną. „Jestem autentycznie wdzięczny papieżowi za zwrócenie uwagi na muzykę zarówno w obrębie Kościoła jak i poza jego granicami, wskazując na jej centralne miejsce w życiu człowieka” – stwierdza włoski muzyk.
Cytuje jedną z najbardziej znamiennych wypowiedzi Benedykta XVI, wskazującą na podstawy teologiczne muzyki sakralnej: „Jeśli Kościół powinien przekształcać, poprawiać, «humanizować» świat, jakże może tego dokonać rezygnując równocześnie z piękna, które jest całkowicie tożsame z miłością i prawdą, a wraz z nimi prawdziwym pocieszeniem, najlepszym przybliżeniem się do świata zmartwychwstania? Kościół musi być ambitny, być domem piękna, musi przewodzić w walce o «uduchowienie», bez której świat staje się «pierwszym kręgiem piekła». Trzeba poszukiwać tego, co nadaje się do liturgii i uczestnictwa wiernych, ale trzeba też czynić wszystko co możliwe, aby to, co się nadaje, było zarazem piękne i godne najważniejszych działań kościelnych, w którym jest wykorzystywane”.
Muti przypomina też słowa papieża, który przestrzega przed stosowaniem w Kościele jedynie muzyki użytecznej. „Kościół powinien być miejscem chwały, a więc także miejscem, w którym lamenty ludzkości niesione są do Bożego ucha... powinien rozbudzać głos kosmosu wielbiąc Stwórcę i czyniąc sam kosmos chwalebnym, to znaczy pięknym, nadającym się do zamieszkania, przyjemnym” – pisze na łamach watykańskiego dziennika Riccardo Muti.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.