Reklama

Oprócz pracy ludzie potrzebują duchowości

Uroczyste ogłoszenie sanktuarium miało miejsce 30 kwietnia br. wieczorem, w wigilię święta Świętego Józefa (w archidiecezji katowickiej 1 maja obchodzone jest święto, a nie wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika).

Reklama

Nowe sanktuarium św. Józefa ustanowił metropolita katowicki abp Damian Zimoń w Rudzie Śląskiej, w parafii pod wezwaniem tego świętego. Uroczyste ogłoszenie sanktuarium miało miejsce 30 kwietnia br. wieczorem, w wigilię święta Świętego Józefa (w archidiecezji katowickiej 1 maja obchodzone jest święto, a nie wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika). W uroczystości wzięli udział potomkowie i krewni hrabiego Karola Wolfganga Ballestrema, fundatora i budowniczego rudzkiego kościoła pod wezwaniem św. Józefa.

W czasie uroczystej Mszy św., podczas której odczytano dekret ustanawiający w Rudzie Śl. Sanktuarium Świętego Józefa Archidiecezji Katowickiej, abp Zimoń podkreślił, że hrabia Ballestrem, który był m. in. właścicielem kopalni, zbudował świątynię, ponieważ zdawał sobie sprawę, iż oprócz pracy ludzie potrzebują również duchowości. O tym, że patronem kościoła został św. Józef zdecydował szczególny kult tego świętego, jaki był oddawany wówczas w Rudzie przez robotników zakładów przemysłu ciężkiego, które należały do Ballestremów.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że 1 maja czcimy św. Józefa przede wszystkim jako człowieka pracy. Przypomniał, że w Polsce to ludzie pracy przyczynili się do odnowy całego życia społecznego. Podkreślił, że na Górnym Śląsku problemy ludzi pracy mocno odciskają się na charakterze całego regionu.

Mówiąc o rozwoju techniki, który niweluje fizyczne odległości między ludźmi, metropolita katowicki pytał: „Ale czy staliśmy się bliżsi? Żyjemy obok siebie, ale czy z sobą?”. Stwierdził, że solidarność, tak przed laty ważna dla Polaków, stała się towarem deficytowym. „Jeden nie chce nosić ciężarów drugiego” - powiedział.

Przywołał encykliki Benedykta XVI, mówiąc o wzajemnych relacjach miłości i prawdy w życiu społecznym. Podkreślił potrzebę bezinteresowności i logiki daru. „Jest więcej wolności i równości, ale wciąż brak braterstwa” - mówił kaznodzieja i dodał: „Trzeba nam jednego Ojca, abyśmy byli braćmi”. Odrzucił również krytykę katolickiej nauki społecznej, jako nieskutecznej. „A która inna jest skuteczna?” - pytał i podkreślał, że integralny rozwój potrzebuje chrześcijan, ponieważ zakłada również rozwój duchowy.

Parafia św. Józefa w Rudzie Śl. istnieje od roku 1901. Obecny kościół został zbudowany w roku 1904. Do rozwoju kultu świętego Józefa w rudzkiej parafii przyczynili się tamtejsi proboszczowie. W parafii funkcjonuje Bractwo Świętego Józefa.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama