Ponad 10 tys. wiernych - głównie młodzieży - uczestniczyło w niedzielę w międzynarodowym spotkaniu Drogi Neokatechumenalnej, które odbyło się na warszawskim Torwarze. Spotkanie miało charakter powołaniowy - zachęcało do życia w kapłaństwie lub zakonie.
W spotkaniu poza młodzieżą z Polski wzięło udział kilka tysięcy uczestników z innych krajów, głównie Europy Środkowo-Wschodniej. W modlitwach uczestniczyli goście z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Serbii, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch.
Zgromadzoną młodzież pozdrowił uczestniczący w spotkaniu metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Katechezę wzywającą młodzież do przyjęcia powołania do kapłaństwa bądź życia zakonnego wygłosił współzałożyciel Drogi Neokatechumenalnej Kiko Arguello.
Podczas spotkania, w uroczystej procesji, przy asyście kilkudziesięciu kapłanów i śpiewie wiernych do hali Torwaru wniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wysłuchano także czytań z Pisma Świętego.
Wcześniej uczestnicy spotkania minutą ciszy i cichej modlitwy uczcili ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia. Po katastrofie w hali warszawskiego Torwaru odbywało się czuwanie modlitewne przy sprowadzonych do kraju trumnach z ciałami ofiar.
Inne tego typu międzynarodowe spotkanie powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej odbyło się w Warszawie w 1991 r., krótko po Światowym Dniu Młodzieży z Janem Pawłem II na Jasnej Górze.
Droga Neokatechumenalna, jak głosi jej statut, pozostaje w służbie miejscowemu biskupowi jako "jeden ze sposobów diecezjalnej realizacji wtajemniczenia chrześcijańskiego i stałego wychowania wiary". Ruch powstał w Hiszpanii w 1964 r.
Obecnie Droga Neokatechumenalna działa w 105 krajach na świecie, tworzy 18 tys. wspólnot liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. W Polsce ruch pojawił się w 1975 r. i działa obecnie przy około 350 parafiach.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.