Ponad 10 tys. osób na spotkaniu z Kiko

Ponad 10 tys. wiernych - głównie młodzieży - uczestniczyło w niedzielę w międzynarodowym spotkaniu Drogi Neokatechumenalnej, które odbyło się na warszawskim Torwarze. Spotkanie miało charakter powołaniowy - zachęcało do życia w kapłaństwie lub zakonie.

W spotkaniu poza młodzieżą z Polski wzięło udział kilka tysięcy uczestników z innych krajów, głównie Europy Środkowo-Wschodniej. W modlitwach uczestniczyli goście z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Serbii, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch.

Zgromadzoną młodzież pozdrowił uczestniczący w spotkaniu metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Katechezę wzywającą młodzież do przyjęcia powołania do kapłaństwa bądź życia zakonnego wygłosił współzałożyciel Drogi Neokatechumenalnej Kiko Arguello.

Podczas spotkania, w uroczystej procesji, przy asyście kilkudziesięciu kapłanów i śpiewie wiernych do hali Torwaru wniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Wysłuchano także czytań z Pisma Świętego.

Wcześniej uczestnicy spotkania minutą ciszy i cichej modlitwy uczcili ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia. Po katastrofie w hali warszawskiego Torwaru odbywało się czuwanie modlitewne przy sprowadzonych do kraju trumnach z ciałami ofiar.

Inne tego typu międzynarodowe spotkanie powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej odbyło się w Warszawie w 1991 r., krótko po Światowym Dniu Młodzieży z Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

Droga Neokatechumenalna, jak głosi jej statut, pozostaje w służbie miejscowemu biskupowi jako "jeden ze sposobów diecezjalnej realizacji wtajemniczenia chrześcijańskiego i stałego wychowania wiary". Ruch powstał w Hiszpanii w 1964 r.

Obecnie Droga Neokatechumenalna działa w 105 krajach na świecie, tworzy 18 tys. wspólnot liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. W Polsce ruch pojawił się w 1975 r. i działa obecnie przy około 350 parafiach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »