Reklama

Debata o przyszłości wolontariatu

Niepełnosprawni jako wolontariusze, wolontariat w internecie oraz korzyści, jakie wolontariat może przynieść pracodawcom - to niektóre z tematów poruszanych podczas piątkowej debaty "Moda na sukces? Wolontariat - szanse i wyzwania", zorganizowanej przez Fundację im. R. Schumana.

Reklama

Seminarium było częścią XVII Polskich Spotkań Europejskich, w ramach których w sobotę w Warszawie odbędzie się również Parada Schumana.

"Obywatele Unii Europejskiej mogą i powinni mieć istotny wpływ na przyszłość Europy. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest wolontariat" - powiedziała p.o. dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej Marie-Therese Duffy-Haeusler, otwierając spotkanie.

Agnieszka Moskowiak, koordynatorka jednej z akcji w ramach programu UE "Młodzież w działaniu", zwróciła uwagę na potrzebę większej integracji działań prowadzonych przez różne organizacje zajmujące się wolontariatem.

Ponadto - w jej ocenie - wyzwaniem stojącym przed osobami zajmującymi się wolontariatem jest promowanie tej idei wśród pracodawców. Jak mówiła, trzeba przekonać ich, że osoby angażujące się w tego typu działalność zdobywają kwalifikacje, których oni właśnie oczekują od swoich pracowników.

"Pracodawcy myślą, że tylko i wyłącznie edukacja formalna jest w stanie zapewnić kompetencje młodym osobom, które wchodzą na rynek pracy. Dlatego też wielkim wyzwaniem w związku z Europejskim Rokiem Wolontariatu, także naszą prezydencją w UE (druga połowa 2011 r.), jest nawiązanie kontaktu z pracodawcami w celu uświadamiania im, że zaangażowanie w wolontariat - nie tylko młodych ludzi, bo i starszych też - niesie bardzo konkretne korzyści, z których oni mogą korzystać" - powiedziała.

Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Paweł Łukasik przekonywał z kolei do idei e-wolontariatu. Jak mówił, istnieje obecnie wiele portali internetowych, gdzie można znaleźć zadania, których wykonanie zajmie wolontariuszowi często nie więcej niż godzinę.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski zwrócił uwagę, że wolontariuszami często bywają również osoby niepełnosprawne. Podkreślił, że w Polsce potrzebne jest "odczarowanie" niepełnosprawnych poprzez pokazanie, że oni również mogą nieść pomoc, a nie tylko z niej korzystać.

Rok 2011, w którym Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Europejskiej, jest ustanowiony przez Wspólnotę Europejskim Rokiem Wolontariatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama