Kard. Nycz o Pendereckim: Są talenty, które tworzą historię kultury, narodu i świata

- Są talenty, które tworzą historię kultury, narodu i świata - mówił o Krzysztofie Pendereckim kard. Kazimierz Nycz. Światowej sławy muzyk i kompozytor skończył 85 lat.

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. z tej okazji. - Spotykamy się 23 listopada, żeby (...) dziękować Panu Bogu za życie wielkiego muzyka i wielkiego kompozytora naszych czasów oraz jego dzieła - powiedział kard. Nycz.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że miejsce obchodzenia jubileuszu - archikatedra warszawska - nie jest przypadkowe. - Przychodzimy tu w takich momentach, kiedy chcemy podkreślić coś bardzo ważnego i wielkiego, a za takie wydarzenie uznajemy dzisiejszą datę i dzisiejszą uroczystość - wspomnienie urodzin naszego przyjaciela i mistrza - zaznaczył kardynał.

Dodał, że najważniejszym dziękczynieniem jest Eucharystia.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ >>

Nawiązując w homilii do przypowieści o talentach, zwrócił uwagę, że jest to przypowieść o każdym z nas. - Każdy człowiek jest wyposażony w talenty naturalne i ponadnaturalne przez Pana Boga po to, by ten świat przemieniał, czynił sobie ziemię poddaną. Po to, by zostawić ślad swojej obecności - powiedział.

Dodał, że "ludzie kultury, sztuki, muzyki wyciskają ten ślad, to piętno w sposób wyrazisty”. - To są te talenty, które w pewien sposób tworzą historię kultury, historię narodu, historię świata - podsumował. Przy tej okazji podziękował Bogu za "wybitne talenty" kompozytora, którego jubileusz był obchodzony w archikatedrze.

Zwrócił uwagę, że przypowieść o talentach jest także "swoistym rachunkiem sumienia za te talenty, które otrzymaliśmy od urodzenia, ale i te, które otrzymaliśmy na chrzcie świętym jako Boże łaski”. - Zadajemy sobie pytanie, czy je dość rozwinęliśmy - zaznaczył kardynał.

Na zakończenie poprosił o modlitwę za jubilata, by mógł jak najdłużej rozwijać swoje talenty. Jubileuszową Mszę św. uświetnił Polski Chór Kameralny.

Krzysztof Penderecki jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Artysta od blisko 60 lat nieustannie komponuje., od 46 jako dyrygent prowadzi najsłynniejsze orkiestry świata. Najbardziej znane jego utwory to "Tren ofiarom Hiroszimy” - jedna z najczęściej wykonywanych kompozycji, uhonorowana nagrodą UNESCO, "Pasja wg św. Łukasza” czy "Oratorium Oświęcimskie”.

Krzysztof Penderecki jest również autorem muzyki filmowej m.in. do "Rękopisu znalezionego w Saragossie” i "Katynia" Andrzeja Wajdy. Wielu twórców filmowych wykorzystywało muzykę wcześniej skomponowaną przez Pendereckiego, np. Stanley Kubrick w "Lśnieniu”, William Friedkin w "Egzorcyście” i bracia Quay w "Masce”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Wtorek
  dzień
  25°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  21°C Środa
  rano
  wiecej »