Reklama

Maryjne inspiracje

Spotkania Dzielnych Niewiast co miesiąc gromadzą we Wrocławiu kobiety, które chcą dbać o piękno – swojego serca i nie tylko; wprowadzają Boży ład w finanse i szafy, zajmują się wizażem, florystyką. Ostatnio uczestniczyły w… warsztacie stylizacyjnym z Matką Bożą.

Reklama

Każde kobiece spotkanie w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu-Dąbiu składa się z części przedpołudniowej – warsztatowej, na którą obowiązują zapisy, oraz otwartej dla każdego części popołudniowej (modlitwa uwielbienia, Msza św., konferencja, okazja do spowiedzi). W listopadzie do wyboru były dwa warsztaty: „Finanse według Bożych zasad”, spotkanie prowadzone przez Anetę Wojtasiewicz, oraz warsztat z cyklu „Modnie i godnie” – „spotkanie stylizacyjne z Matką Bożą”, prowadzone przez Marzenę Jagielską.

Czy od Maryi można uczyć się sposobu ubierania? Piękno, które odsyła do Boga, które ma promieniować z wnętrza także na zewnątrz, na nasze otoczenie, strój nie godzący w godność człowieka – to tylko garść maryjnych inspiracji.

Prowadząca zajęcia dotyczące stylizacji Marzena Jagielska zaproponowała tym razem uczestniczkom spotkania niezwykłą podróż – śladami relikwii szat Matki Bożej. Korzystała między innymi z książki „Ubrania Matki Boskiej” autorstwa Marka Szołtyska, historyka i publicysty – który opisał relikwie szat Świętej Rodziny przechowywane w różnych miejscach w Europie i nie tylko.

Uczestniczki warsztatu poznały najpierw relikwię lnianej sukni Matki Bożej przechowywaną w katedrze w Aachen, prezentowaną co 7 lat (ostatnio w 2014 r.). Jest to suknia wierzchnia, nie barwiona, z zachowanymi resztkami zdobnego wyszywania. Usłyszały również m.in. o sukni z Gruzji, pochodzącej z Konstantynopola, czy o koszuli z Chartres, o licznych relikwiach należących do Maryi pasków (lub ich fragmentów) – na przykład z Prato, z Aachen, góry Athos, z Tortosy, o relikwiach welonu Matki Bożej (jedna z takich relikwii, cząstka welonu, przechowywana jest na Górze św. Anny), a także włosów czy… obrączki ślubnej (przechowywana jest w Perugii).

Autor wspomnianej książki wyraża żal, że wspomniane relikwie nie zostały przebadane; trudno o niezbite dowody ich autentyczności. Zwraca jednak uwagę na to, że z pewnością rzeczy należące do Jezusa czy Maryi musiały być otoczone szczególną troską przez uczniów Chrystusa, pieczołowicie przechowywane, przekazywane. Zobacz TUTAJ

Marzena Jagielska mówiła o szkaplerzu – który mógł pierwotnie pełnić rolę fartucha, o welonach i tzw. podwikach oraz możliwych sposobach ich mocowania na głowie, o szatach Maryi przedstawianych przez artystów na obrazach z różnych epok, a także o tym, jak Matka Boża była widziana w czasie różnych objawień, np. w Lourdes, Fatimie, La Salette.

Na uczestniczki spotkania czekała niespodzianka – mogły zobaczyć suknię stylizowaną na wzór tej z Aachen, uszytą przez Ewę – jedną z „Dzielnych”. Towarzyszył jej także pas, rodzaj szkaplerza i chusty na głowę. W rolę Matki Bożej, ubranej w taki strój, wcieliła się Ilona. – Jest bardzo wygodny, piękny, a zarazem skromny – powiedziała.

Panie pochyliły się również nad opisem sukni ślubnej Maryi zawartym w spisanych objawieniach bł. Katarzyny Emmerich (książka „Życie Maryi”). Specjalnie dla nich poszczególne „warstwy” tego stroju narysowała – według powyższego tekstu – Anna Utko, projektująca na co dzień m.in. suknie ślubne, wieczorowe, sceniczne.

– W czasie tych spotkań uczymy się bycia „niewiastą dzielną”, chcemy być kobiece po Bożemu – wyjaśnia Anna, i mówi o szczególnie ważnym rysie kobiecości: opiekowanie się, przygarnianie, troska o kogoś. – Świat współczesny często proponuje brzydotę – tu uczymy się, jak być piękną, wewnętrznie i zewnętrznie. Modlimy się, ale też możemy uporządkować wiele obszarów życia związanych z codziennością – mówi Ilona.

Panie wspominają o niemodnym określeniu „skromność”, a także o… odkrywaniu radości chodzenia w sukienkach i spódnicach, zamiast wszechobecnych spodni.

– Porządkowanie świata warto zacząć od porządku w szafie i w torebce – dodaje Marzena.

Spotkanie z maryjnymi szatami zostało zwieńczone „śniadaniem w stylu Świętej Rodziny” – z podpłomykami, oliwą z czosnkiem, warzywami, pachnącymi ziołami i suszonymi owocami.

Na zakończenie formacji przedpołudniowej uczestniczki obu warsztatów spotkały się przy stole, by potem, wraz z o. Ryszardem Niziołkiem CSsR – duchowym opiekunem wrocławskich „Dzielnych Niewiast” – wziąć udział w części modlitewnej.

Osoby zainteresowane spotkaniami więcej informacji znajdą TUTAJ

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama