Spotkania Dzielnych Niewiast co miesiąc gromadzą we Wrocławiu kobiety, które chcą dbać o piękno – swojego serca i nie tylko; wprowadzają Boży ład w finanse i szafy, zajmują się wizażem, florystyką. Ostatnio uczestniczyły w… warsztacie stylizacyjnym z Matką Bożą.
Każde kobiece spotkanie w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu-Dąbiu składa się z części przedpołudniowej – warsztatowej, na którą obowiązują zapisy, oraz otwartej dla każdego części popołudniowej (modlitwa uwielbienia, Msza św., konferencja, okazja do spowiedzi). W listopadzie do wyboru były dwa warsztaty: „Finanse według Bożych zasad”, spotkanie prowadzone przez Anetę Wojtasiewicz, oraz warsztat z cyklu „Modnie i godnie” – „spotkanie stylizacyjne z Matką Bożą”, prowadzone przez Marzenę Jagielską.
Czy od Maryi można uczyć się sposobu ubierania? Piękno, które odsyła do Boga, które ma promieniować z wnętrza także na zewnątrz, na nasze otoczenie, strój nie godzący w godność człowieka – to tylko garść maryjnych inspiracji.
Prowadząca zajęcia dotyczące stylizacji Marzena Jagielska zaproponowała tym razem uczestniczkom spotkania niezwykłą podróż – śladami relikwii szat Matki Bożej. Korzystała między innymi z książki „Ubrania Matki Boskiej” autorstwa Marka Szołtyska, historyka i publicysty – który opisał relikwie szat Świętej Rodziny przechowywane w różnych miejscach w Europie i nie tylko.
Uczestniczki warsztatu poznały najpierw relikwię lnianej sukni Matki Bożej przechowywaną w katedrze w Aachen, prezentowaną co 7 lat (ostatnio w 2014 r.). Jest to suknia wierzchnia, nie barwiona, z zachowanymi resztkami zdobnego wyszywania. Usłyszały również m.in. o sukni z Gruzji, pochodzącej z Konstantynopola, czy o koszuli z Chartres, o licznych relikwiach należących do Maryi pasków (lub ich fragmentów) – na przykład z Prato, z Aachen, góry Athos, z Tortosy, o relikwiach welonu Matki Bożej (jedna z takich relikwii, cząstka welonu, przechowywana jest na Górze św. Anny), a także włosów czy… obrączki ślubnej (przechowywana jest w Perugii).
Autor wspomnianej książki wyraża żal, że wspomniane relikwie nie zostały przebadane; trudno o niezbite dowody ich autentyczności. Zwraca jednak uwagę na to, że z pewnością rzeczy należące do Jezusa czy Maryi musiały być otoczone szczególną troską przez uczniów Chrystusa, pieczołowicie przechowywane, przekazywane. Zobacz TUTAJ
Marzena Jagielska mówiła o szkaplerzu – który mógł pierwotnie pełnić rolę fartucha, o welonach i tzw. podwikach oraz możliwych sposobach ich mocowania na głowie, o szatach Maryi przedstawianych przez artystów na obrazach z różnych epok, a także o tym, jak Matka Boża była widziana w czasie różnych objawień, np. w Lourdes, Fatimie, La Salette.
Na uczestniczki spotkania czekała niespodzianka – mogły zobaczyć suknię stylizowaną na wzór tej z Aachen, uszytą przez Ewę – jedną z „Dzielnych”. Towarzyszył jej także pas, rodzaj szkaplerza i chusty na głowę. W rolę Matki Bożej, ubranej w taki strój, wcieliła się Ilona. – Jest bardzo wygodny, piękny, a zarazem skromny – powiedziała.
Panie pochyliły się również nad opisem sukni ślubnej Maryi zawartym w spisanych objawieniach bł. Katarzyny Emmerich (książka „Życie Maryi”). Specjalnie dla nich poszczególne „warstwy” tego stroju narysowała – według powyższego tekstu – Anna Utko, projektująca na co dzień m.in. suknie ślubne, wieczorowe, sceniczne.
– W czasie tych spotkań uczymy się bycia „niewiastą dzielną”, chcemy być kobiece po Bożemu – wyjaśnia Anna, i mówi o szczególnie ważnym rysie kobiecości: opiekowanie się, przygarnianie, troska o kogoś. – Świat współczesny często proponuje brzydotę – tu uczymy się, jak być piękną, wewnętrznie i zewnętrznie. Modlimy się, ale też możemy uporządkować wiele obszarów życia związanych z codziennością – mówi Ilona.
Panie wspominają o niemodnym określeniu „skromność”, a także o… odkrywaniu radości chodzenia w sukienkach i spódnicach, zamiast wszechobecnych spodni.
– Porządkowanie świata warto zacząć od porządku w szafie i w torebce – dodaje Marzena.
Spotkanie z maryjnymi szatami zostało zwieńczone „śniadaniem w stylu Świętej Rodziny” – z podpłomykami, oliwą z czosnkiem, warzywami, pachnącymi ziołami i suszonymi owocami.
Na zakończenie formacji przedpołudniowej uczestniczki obu warsztatów spotkały się przy stole, by potem, wraz z o. Ryszardem Niziołkiem CSsR – duchowym opiekunem wrocławskich „Dzielnych Niewiast” – wziąć udział w części modlitewnej.
Osoby zainteresowane spotkaniami więcej informacji znajdą TUTAJ
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.