Czy można spowiadać się w pociągu? Przedświąteczna inicjatywa Kolei Małopolskich przez jednych została potraktowana jako żart. Inni przyjęli ją z niedowierzaniem.
W wybranych pociągach Kolei Małopolskich 21 i 24 grudnia ma być prowadzona spowiedź.
"W najbliższym czasie będziemy przekazywać dokładne informacje, w których dokładnie pociągach pojawią się duchowni, którzy prowadzić będą spowiedź" - poinformowali kolejarze. Liczą na to, że ta wyjątkowa inicjatywa spodoba się pasażerom i skorzystają podczas podróży z możliwości przedświątecznej spowiedzi.
Wiadomość o kolejowych konfesjonałach rozpaliła do czerwoności media społecznościowe. "To jest na serio?" - pytają jedni. Inni ironizują, że niedługo przyjdzie czas na "wagonowe śluby".
Są tacy, którzy przyklaskują inicjatywie i wyrażają nadzieję, że przejmą ją galerie handlowe. Wiele osób przypomina, że spowiedź jest sakramentem, który wymaga stosownego miejsca i sprzyjającej atmosfery, a o taką trudno w warunkach podróży w zatłoczonych przed świętami pociągach.
Zdaniem franciszkanina o. Jana Marii Szewka, każda inicjatywa, która wychodzi naprzeciw ludziom, jest godna zainteresowania.
- Trzeba jednak dokładnie rozważyć, czy są przesłanki, które umożliwiają taką formę sprawowania sakramentu - przyznaje zakonnik. Zwraca uwagę na to, że aby zrealizować taki pomysł, trzeba uzyskać zgodę biskupa miejsca, czyli w tym przypadku - abp. Marka Jędraszewskiego.
Sakrament spowiedzi na charakter sakralny, ogromną rolę odgrywa tu zachowanie tajemnicy spowiedzi i pewność, że nikt niepowołany nie usłyszy, nawet przypadkiem, treści.
- Trzeba zapewnić ludziom godne warunki, żeby to nie zostało odarte z misterium. Poza tym, istnieje też obawa bagatelizowania sakramentu - przestrzega o. J. Szewek.
- Nie przesadzajmy. Nie wierzę, żeby osoba wierząca nie miała czasu, by przed świętami normalnie pójść do kościoła do spowiedzi. Mamy powszechny dostęp do posługi sakramentalnej w parafiach, nie ma potrzeby, by urządzać spowiedź w tak niesakralnym miejscu jak pociąg - uważa Piotr, który regularnie korzysta z usług Kolei Małopolskich.
Niektórym pasażerom pomysł się podoba. Studiująca w Krakowie Anna uważa, że to oryginalna inicjatywa.
- Ile osób odkłada spowiedź na później, szuka wymówek? A tu spowiednicy sami wychodzą do ludzi. Może to będzie jakimś mocnym sygnałem. Zresztą widziałam spowiedników w różnych miejscach. Pociąg - czemu nie? O ile będzie to przygotowane w ten sposób, aby zapewnić komfort i poczucie jakiejś intymności - dodaje.
W rozmowie z dziennikarzami prezes Kolei Małopolskich Grzegorz Stawowy wyjaśniał, że pomysł na spowiedź przedświąteczną w pociągach narodził się dwa miesiące temu. Zaproponował to jeden z pasażerów. Koleje Małopolskie konsultowały inicjatywę z niektórymi duchownymi, a ci wyrazili zainteresowanie sprawą.
- My traktujemy to bardziej jako wydarzenie o charakterze marketingowym, ale nie ma jeszcze decyzji, co do jego realizacji - poinformował.
Dodał, że trudność sprawiają kwestie techniczne dotyczące zorganizowania takiej spowiedzi w wagonach kolejowych, a także "aspekt społeczny", bo część osób nie akceptuje takich rozwiązań.
Prezes Stawowy nie chciał określić, kiedy zapadnie decyzja o realizacji tej idei. - Do świąt mamy jeszcze miesiąc - powiedział.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.