Kościół w Polsce wesprze modlitwą szczyt klimatyczny ONZ. W sobotę odbędzie się wydarzenie towarzyszące "Misja Laudato Si': chrześcijanie z klimatem", a do 10 tys. polskich parafii trafią specjalne karty modlitewne przywołujące słowa Jana Pawła II o ekologii - poinformowało biuro prasowe Caritas Polska.
Szczyt Klimatyczny COP24, w trakcie którego przedstawiciele wszystkich krajów świata będą pracować nad wspólną odpowiedzią na kryzys klimatyczny, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia w Katowicach.
Jak poinformowali autorzy komunikatu, w sobotę Caritas Polska wraz z Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska zorganizują całodniowe wydarzenie towarzyszące "Misja Laudato Si': chrześcijanie z klimatem" w Centrum Ekologii Integralnej w Panewnikach. Po mszy św. w programie przewidziane są wykłady na temat ekologii i nauki społecznej Kościoła, dyskusje, panele oraz warsztaty. Dzień zakończy się wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu oraz modlitwą uwielbienia i kontemplacją encykliki Laudato Si'.
Ponadto do 10 tys. parafii w całej Polsce trafią specjalne karty modlitewne przywołujące słowa Jana Pawła II, który w 1990 roku ostrzegał: "Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów - wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny - powtarzam - jest problemem moralnym" - mówił papież.
Akcja modlitwy za Szczyt Klimatyczny jest wspólną inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski, Caritas Polska oraz Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Szczyt Klimatyczny ONZ odbędzie się 2-14 grudnia w katowickim Spodku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w Strefie Kultury, która na czas obrad została strefą eksterytorialną zarządzaną przez ONZ.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.