Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania Andrzeja Leppera jako kandydata w wyborach prezydenckich - poinformowała Komisja w poniedziałkowym komunikacie. PKW zarejestrowała kandydatów: Andrzeja Olechowskiego, Kornela Morawieckiego i Janusza Korwin-Mikkego.
PKW odmówiła zarejestrowania Leppera w związku z tym, że był on skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
O tym, że osoba skazana takim wyrokiem nie może kandydować w wyborach prezydenckich, mówi konstytucja.
W zamieszczonym na stronach internetowych PKW uzasadnieniu do uchwały w sprawie odmowy rejestracji Leppera podkreślono, że 9 sierpnia 2005 r. został on prawomocnie skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat m.in. za pomówienie z trybuny sejmowej w 2001 r. Włodzimierza Cimoszewicza, Jerzego Szmajdzińskiego, Andrzeja Olechowskiego, Pawła Piskorskiego i Donalda Tuska.
Lepper, wtedy wicemarszałek Sejmu, zarzucił im m.in. przyjmowanie pieniędzy od biznesmenów i gangsterów. Szefa Samoobrony oskarżyła prokuratura. Sądy uznały, że Lepper oskarżał polityków, nie mając dowodów, co było "niegodnym sprawowaniem mandatu".
W tym samym wyroku Lepper został skazany również za znieważenie w listopadzie 2001 r. ówczesnego ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, co jest - podkreśla PKW w uzasadnieniu uchwały - przestępstwem umyślnym, ściganym z oskarżenia publicznego.
Na postanowienie o odmowie rejestracji kandydata na prezydenta przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego w terminie 2 dni od daty doręczenia uchwały. Lepper już zapowiedział, że będzie się odwoływał od decyzji PKW.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.