Romaszewska kandydatką PiS na RPO

Kandydatką PiS na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich jest Zofia Romaszewska - poinformował we wtorek PAP rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jak mówił, Zofia Romaszewska to działaczka Solidarności, osoba wrażliwa na krzywdę społeczną, która w czasach PRL-u pomagała osobom represjonowanym i ich rodzinom.

"Tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze +Solidarności+, a już w wolnej Polsce Biurem Interwencji Kancelarii Senatu" - powiedział Błaszczak. Romaszewska w latach 1991-93 była też sędzią Trybunału Stanu. W lipcu 1982 r. została aresztowana i skazana na 3 lata więzienia. Rok później - na mocy amnestii - została zwolniona.

Prywatnie Zofia Romaszewska jest żoną wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego.

Błaszczak pytany na późniejszym briefingu prasowym, jak ocenia szanse Romaszewskiej w sejmowym głosowaniu nad wyborem RPO odpowiedział: "mamy nadzieję, że inni parlamentarzyści przekonają się do kandydatury pani Zofii Romaszewskiej".

Rzecznik klubu PiS podkreślił, że Romaszewska nigdy nie należała do żadnej partii politycznej i jest osobą jak najlepiej przygotowaną do sprawowania tego urzędu.

"Uważamy, że to najlepszy kandydat na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich" - oświadczył.

Błaszczak powiedział też, że nikt nie zwracał się do klubu PiS z propozycją uzgodnienia wspólnej kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Z taką inicjatywą występował publicznie klub Lewicy, który chciał zbudować ponadpartyjne poparcie dla kandydatury Wojciecha Sadurskiego (prawnika, politologa, filozofa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji). Jednak ostatecznie PO zgłosiła własną kandydatkę - Irenę Lipowicz (prawnika, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, byłą posłankę, byłą ambasador w Austrii).

We wtorek upływa termin zgłaszania kandydatur na stanowisko RPO. Poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »