Reklama

Święto Dziękczynienia - za beatyfikację ks. Jerzego

Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą szczególnym podziękowaniem Polaków za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie - powiedział w środę na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Reklama

"Chcemy dziękować Opatrzności Bożej za owoce zrodzone z tej wielkiej i tragicznej ofiary" - dodał abp Nycz.

Hierarcha poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski skieruje do wszystkich parafii w Polsce list pasterski o ks. Jerzym i Święcie Dziękczynienia, który zostanie odczytany 30 maja - na tydzień przed beatyfikacją.

Abp Nycz podkreślił, że uroczystość beatyfikacyjna "będzie dziękczynieniem Bogu za męczeńską ofiarę, za wolność, i za to, że możemy mówić o prawdziwym zwycięstwie, które odniósł ks. Jerzy Popiełuszko". "To Opatrzność Boża sprawiła, że mimo śmierci ks. Jerzy odniósł wielkie zwycięstwo" - zaznaczył abp Nycz.

Jak przypomniał, ks. Jerzy był człowiekiem, który "kochał Boga, kochał ludzi i kochał Polskę, posiadał zdolność wydobywania wartości, które były zagrożone". I dlatego też "jest stróżem granicy między dobrem a złem".

Mszę św. beatyfikacyjną na pl. Piłsudskiego w Warszawie koncelebrować będzie ok. 100 biskupów z kraju i zagranicy oraz ok. 1500 kapłanów. Msza rozpocznie się odczytaniem dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze ks. Jerzego Popiełuszki. Tuż po mszy św. ruszy procesja z relikwiami błogosławionego do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie - poinformował abp Nycz.

Tego dnia we wszystkich parafiach w całej Polsce odbędzie się zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Hierarcha zwrócił się z prośbą o uczestnictwo w tej zbiórce i przypomniał, że ta świątynia to wotum wdzięczności wszystkich Polaków, to "nasze zobowiązanie narodowe".

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że w przeddzień beatyfikacji 5 czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie o godz. 15 rozpocznie się spotkanie młodych. Przed Świątynią będzie zorganizowane miasteczko telewizyjne i radiowe, a młodzież weźmie udział w nagraniach przed kamerą swoich osobistych podziękowań. Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" przedstawi rekonstrukcję zatytułowaną "Ojczyzna ma". Do rekonstrukcji zostaną wykorzystane fragmenty homilii Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędzie się też koncert pt. "Zło dobrem zwyciężaj", transmitowany przez TVP1.

6 czerwca, kiedy w Warszawie odbywać się będą uroczystości beatyfikacyjne, w Wilanowie odbywać się będzie - jak podkreślił Gaweł - "radosne oczekiwanie na przybycie relikwii błogosławionego ks. Jerzego". Planowane jest też otwarcie miasteczka zabaw i rekreacji dla dzieci. O godz. 15 w niebo wzniosą się baloniki wdzięczności - osobiste podziękowanie uczestników uroczystości.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 roku, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej.

Uzasadniając powołanie Dnia Dziękczynienia abp Nycz przypominał, że większość pielgrzymek Jana Pawła II do Polski odbywała się właśnie w czerwcu. Pierwszy Dzień Dziękczynienia był zorganizowany w Warszawie, ale w zbiórkę na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej włączyły się wszystkie diecezje.

O budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama