Otyłość niebezpieczna dla matki w ciąży i dziecka - jak przeciwdziałać?

Naukowcy z University of Adelaide w Australii podkreślają, że nadwaga i otyłość są mocno szkodliwe zarówno dla ciężarnej matki, jak i jej dziecka.

Otyłość  matki w ciąży stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju dziecka na etapie prenatalnym, a dodatkowo ma wpływ na większą masę urodzeniową dziecka, co z kolei może skutkować tendencją do otyłości dziecka. W związku z tym naukowcy z Adelajdy przeprowadzili szeroko zakrojone badanie na  grupie 500 ciężarnych kobiet z nadwagą lub otyłością. Połowie pacjentek podawano w czasie ciąży lek, który mający potencjał w zmniejszaniu ciążowego przyrostu masy ciała, zaś druga część pacjentek stanowiła grupę kontrolną. Wszystkim zaś obserwowanym kobietom udzielono instrukcji na temat zdrowego trybu życia i żywienia. 

Chociaż pacjentki, które otrzymywały lek rzeczywiście przybierały na wadze wolniej, to ostatecznie nie miało to znaczącego przełożenia na masę urodzeniową dziecka. Przyjmowanie leku nie zmniejszyło również ryzyka wysokiego ciśnienia krwi u ciężarnych, wystąpienia cukrzycy ciążowej ani porodu przez cesarskie cięcie.

Okazuje się zatem, że zmiana trybu życia i żywienia na zdrowszy, gdy pacjenta zaszła już w ciążę, chociaż jest wskazana, to przynosi bardzo ograniczone korzyści zdrowotne.  Znacznie skuteczniejsze jest wcześniejsze zadbanie o poprawę stanu zdrowia i walka z nadwagą lub otyłością. Wcześniejsze obniżenie masy ciała kobiety nie tylko poprawi jej stan zdrowia w ciąży, ale również zmniejszy ryzyko poronienia jak również ryzyko późniejszej otyłości dziecka.

Wyniki badań australijskich naukowców opublikowano w czasopiśmie „The Lancet Diabetes & Endocrinology”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »