Węgry przeznaczyły ostatnio kwotę 505 mln. forintów, czyli 1,5 mln. euro na wsparcie programu Szpitali Otwartych w Syrii.
Decyzja została przedstawiona przez ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szijjàrtò szefowi watykańskiej dyplomacji abp. Paulowi Gallagherowi. Nastąpiło to podczas spotkania ministrów krajów OBWE w Mediolanie.
Program zainicjowany przez kard. Maria Zenariego, nuncjusza apostolskiego w Damaszku, jest prowadzony przez fundację AVSI. Ta powstała w 1972 r. i mająca siedzibę w Mediolanie organizacja pozarządowa realizuje projekty współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej na całym świecie. Wśród głównych celów jej działalności w Syrii jest utrzymanie działalności szpitala św. Ludwika w Aleppo oraz dwóch szpitali w Damaszku (Szpitala Francuskiego oraz Szpitala Włoskiego). Program Szpitali Otwartych rozpoczęty w 2017 r. do września obecnego roku zapewnił darmową opiekę zdrowotną 11 tys. Syryjczykom. W ciągu kolejnych dwóch lat jest w stanie podjąć leczenie 45 tys. osób.
Wkład węgierski został zatwierdzony przez tamtejszy rząd w ramach planu pomocy dla prześladowanych chrześcijan. Pozwoli on na sfinansowanie niezbędnej opieki zdrowotnej dla 4,5 tys. pacjentów rocznie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.