Reklama

P. Jaki: Po podpisaniu przez prezydenta noweli do ustawy o SN pierwszym prezesem SN jest Małgorzata Gersdorf

Po podpisaniu nowelizacji ustawy o SN przez prezydenta Andrzeja Dudę I prezesem Sądu Najwyższego "zostaje z powrotem" Małgorzata Gersdorf - powiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "W polityce trzeba szukać kompromisów, najważniejsze elementy reformy zostają" - dodał.

Reklama

W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował PAP, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Patryk Jaki, pytany o tę sprawę w Polsat News, podkreślił, że po podpisaniu noweli przez prezydenta I prezesem Sądu Najwyższego "zostaje z powrotem Małgorzata Gersdorf".

"W polityce trzeba często szukać kompromisów. Najważniejsze elementy tej reformy zostają - duża część nowych sędziów w Sądzie Najwyższym zostaje, Izba Dyscyplinarna, która jest bardzo istotna z punktu widzenia ustrojowego - również jest elementem, który zostanie już na zawsze" - powiedział Jaki.

Zadeklarował, że rząd jest nadal zdeterminowany, aby wprowadzać zmiany w wymiarze sprawiedliwości. "Dużo zmian udało się wprowadzić. Jesteśmy zdeterminowani, aby konsekwentnie wprowadzać zmiany. Z drugiej strony jesteśmy politykami i widzimy, że jeżeli jest nacisk polityczny, to staramy się na tyle, na ile to możliwe, racjonalnie podejmować decyzje" - wyjaśnił wiceszef MS.

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o SN 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływał 17 grudnia w poniedziałek.

Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. "Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną" - głosi nowelizacja.

Sędziowie ci mogą jednak pozostać w stanie spoczynku, jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama