Najnowsze badania Pew: Polska nadal najbardziej katolickim krajem Europy

Polska, której 87 proc. mieszkańców przyznaje się do katolicyzmu, pozostaje nadal najbardziej katolickim państwem Europy. Te i wiele danych przynosi najnowsze opracowanie amerykańskiego instytutu Pew Research Center nt. Kościoła katolickiego na naszym kontynencie, przeprowadzone w 34 krajach.

Opracowanie przypomina na wstępie, że jeszcze na początku XX wieku większość katolików mieszkała właśnie w Europie – w 1910 wskaźnik ten wynosił 65 proc. ogółu wiernych, ale już w sto lat później spadł on do 24 proc., za to prawie 40 proc. zamieszkuje obecnie Amerykę Łacińską, w Afryce Subsaharyjskiej żyje 16 proc. wszystkich katolików a w regionie Azji i Pacyfiku - 12. Nadal natomiast na naszym kontynencie istnieje najwięcej różnych instytucji katolickich i żyje tu aż 42 proc. ogółu kardynałów.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że katolicy przeważają w Europie Południowej i Środkowej, przy czym w większości są to najludniejsze kraje tej części świata: Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy i Polska, która ma najwyższy odsetek wiernych w stosunku do ogółu mieszkańców: 87 proc. Dalsze miejsca zajmują: Włochy – 78 proc. i Portugalia – 77, następnie Hiszpania – 60 proc. i Węgry – 56 proc. ludności. Ale wysokie wskaźniki mają też kraje spoza tego regionu: Litwa – 75 proc. i Irlandia – 72. Znacznie niższe, choć też liczące się, są odsetki katolików w Wielkiej Brytanii i Holandii – po 19 proc. i na Ukrainie – 10, przy czym w tej drugiej większość miejscowych katolików to grekokatolicy.

Wierni w Europie Środkowej i Wschodniej są bardziej religijni niż ich współwyznawcy na Zachodzie. Na przykład do kościoła chodzi tam przynajmniej raz na miesiąc średnio 44 proc. wiernych, podczas gdy w Europie Zachodniej wskaźnik ten jest o 11 proc. niższy. I odpowiednio wyższe są procenty tych, którzy modlą się codziennie: 36 i 13 proc., uważających religię za bardzo ważną w ich życiu: 31 i 13 proc. oraz wierzących w Boga – 91 wobec 80 proc. 56 proc. Ukraińców stwierdziło, że modlą się przynajmniej raz dziennie, podczas gdy we Francji odsetek ten wynosi 9.

Katolicy środkowo- i wschodnioeuropejscy są też bardziej konserwatywni w sprawach społecznych, np. o ile we wszystkich krajach zachodnich większość wiernych popiera legalizację związków osób tej samej płci (Holandia – 92 proc., Belgia – 83 proc.), to we wschodniej części kontynentu większość jest temu przeciwna. Najniższy odsetek zgody na takie rozwiązania występuje na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie – poniżej 10 proc. w każdym z tych państw. Również stopień poparcia dla legalnej aborcji jest w Europie Środkowo-Wschodniej znacznie niższy niż na Zachodzie, choć też jest stosunkowo wysoki: 47 wobec 71 proc.

I wreszcie katolicy zachodni są bardziej skłonni od swych współwyznawców na Wschodzie do akceptacji muzułmanów w swym otoczeniu. W większości krajów zachodnich co najmniej połowa miejscowych wiernych zgodziłaby się mieć w rodzinie wyznawcę islamu, przy czym najwyższe wskaźniki występują w Hiszpanii – 69 proc. i w Szwajcarii – 57. Tymczasem w naszej części kontynentu aprobatę dla takiej postawy wyraziło najwyżej 21 proc. wiernych na Węgrzech i 15 proc. na Łotwie. W pozostałych krajach tego regionu odsetki te są znacznie niższe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • wierny_prawdzie
  20.12.2018 09:47
  Prawie połowa tych katolików polskich nie wierzy w Zmartwychwstanie, olbrzymia część nie wierzy w diabła, za to wierzy w reinkarnację. Warto by sprawdzić, ilu ludzi faktycznie podziela poglądy Kościoła katolickiego, i spytać ich, czy wierzą w chóry anielskie, w demony, w rzucanie uroków, czary itp.
 • KRYTYCZNYk
  20.12.2018 11:29
  Mniejsza o liczby i procenty. Kwestia jest inna- laicyzacja dotarła do Polski i wypłukuje wiarę, u jednych jej resztki i tradycje, u innych zalążki- liczba wierzących spada, to jest fakt. Przetrwają to ci, co są we wspólnotach- reszta nie da rady. Tak jak po 380 r. przez Teodozjusza narody zaczęły wchodzić do Kościoła, tak teraz z niego wychodzą. To przełomowy moment w historii Kościoła i świata. Życie chrześcijańskie stanie się teraz bardziej autentyczne.. tylko ludzi szkoda, pogubionych i cierpiących..
 • art
  20.12.2018 11:49
  Macie rację ludzie! Szczególnie trafnie, bezlitosną prawdę ,głosi tu ,moim zdaniem ,@TOMASZL.
  A ja ten artykuł odebrałem jako pokrzepiający i otuchy mnie dodał ten artykuł!!!
  Patrzcie na fragment:
  „Wierni w Europie Środkowej i Wschodniej są bardziej religijni niż ich współwyznawcy na Zachodzie. Na przykład do kościoła chodzi tam przynajmniej raz na miesiąc średnio 44 proc. wiernych, podczas gdy w Europie Zachodniej wskaźnik ten jest o 11 proc. niższy. I odpowiednio wyższe są procenty tych, którzy modlą się codziennie: 36 i 13 proc., „

  Patrzcie na Europę Zachodnią: Wydawało się iż jest już sflekowana
  i stracona dla Kościoła i Pana naszego
  A TAM WALCZY 30% LUDZI!!! Z NASZYCH BRACI W CHRYSTUSIE CO TRZECI TAM WALCZY!!!
  Co niedziela walczy! Z najgorszym wrogiem; Z własnymi słabościami.
  Spójrzcie na to z punktu widzenia naszych i KK przeciwników. Ewolucja: Zaczęli od mordów, terroru, zastraszania, krzyżowania etc. .
  Różni tacy obiecywali że w ciągu jednego pokolenia wiara zaniknie.
  Co osiągnęli?
  Teraz właśnie testują swoją najnowszą , ewolucyjnie wytworzoną broń. Nazywam ją pełna miska czyli brak trosk o jedzenie, ubranie, bezpieczeństwo i łatwy sex . Ta broń wydawała się najskuteczniejsza! I jest najskuteczniejsza! Naprawdę nie myślałem że na sytym zachodzie jest JESZCZE 30% walczących!
  A tu taka radosna niespodzianka! DEO GRACIAS!
  Że pozory, że „patrzą i nie widzą”, „ słuchają i nie słyszą” ???
  Mówię Wam : Furda!
  Powiem tak:” Jak trwoga to do Boga”
  A trwoga to tylko kwestia czasu! I to raczej już niedługiego. I kościoły się zapełnią!
  „Próżne zakusy duchów złych i próżne ich zamiary’!
 • Gość
  20.12.2018 12:22
  Dla Zachodu "najbardziej katolicka" to "najbardziej zacofana". A dla nas to powód do dumy, że Polska nie jest moralnym rynsztokiem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  wiecej »