W wigilijne przedpołudnie wrocławianie - ci ubodzy i samotni, ale również ci, którzy chcą się podzielić z nimi swoją obecnością - spotkają się na rynku, by wspólnie rozpocząć celebrację Bożego Narodzenia.
Zapraszając do udziału we wrocławskiej wigilii, abp Józef Kupny podkreślał, że celem jest pokazanie, iż Wrocław to nasze miasto, wspólne, niezależnie od statusu materialnego. - Tych, których nie stać na świąteczne obchody, chcemy częstować i pokazać im, że są dla nas ważni - mówi.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że inicjatywa jest wspólna, a partnerami są miasto Wrocław, archidiecezja wrocławska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i firma AmRest. - Zapraszamy tych, którzy chcieliby poczuć bliskość drugiej osoby, chcieliby zbudować wspólnotę. To są święta rodzinne, podczas których nikt nie powinien być sam. skoro chcemy budować solidarny Wrocław, pamiętający o wszystkich, a przede wszystkim o tych, którzy z różnych powodów są sami i mają niższy status materialny. Chcemy o nich pamiętać i stworzyć im okazję do bycia razem - zaznacza.
Prezydent Wrocławia podkreśla, że zaproszenie skierowane jest do wszystkich wrocławian. - Każdy może przyjść i włączyć się w to wigilijne dzieło poprzez przyniesienie czegoś od siebie na wigilijny stół - dodaje.
Anna Józefiak-Materna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaznacza, że w programie wydarzenia nie zabraknie pięknych życzeń od abp. Józefa Kupnego i dzielenia się opłatkiem. - To zawsze wzruszający moment, gdy różne osoby przychodzą po ten kawałek opłatka, dziękują za dobre słowa i mogą się podzielić swoimi życzeniami - zaznacza. Następnie uczestnicy spotkania zasiądą do stołu. - We współpracy z firmą AmRest będzie przygotowanych ponad tysiąc porcji posiłku dla wszystkich, którzy będą chcieli zjeść coś ciepłego - dodaje.
- Przygotowujemy 200 litrów barszczu, 5 tys. pierogów, 240 kg grochu z kapustą, 120 kg ryby po grecku i tyle samo śledzia z bułką. To będzie prawdziwy wigilijny poczęstunek - wylicza Ewelina Jabłońska-Gryzenia, CSR Menager AmRest.
Oczywiście spotkanie wigilijne nie może obyć się bez kolęd. Czas muzycznie umili i zaprosi do wspólnego śpiewania kapela góralska.
Organizatorzy wigilii mają jeszcze zaproszenie dla wszystkich, którzy mogą się podzielić świątecznymi wypiekami. - Niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy towarzyszą naszej akcji "Upiecz dobro na święta Bożego Narodzenia" i zapraszamy do udziału również w tym roku. W dzień wigilii, 24 grudnia, do 11.00 można przynieść swoje domowe wypieki, by podzielić się z najuboższymi, bezdomnymi, samotnymi - zachęca ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Uwaga! Wciąż potrzebni są wolontariusze, którzy pomogą rozłożyć, a potem posprzątać miasteczko namiotowe, które powstanie w celu przeprowadzenia wigilii. Chętni do pomocy mogą się zgłaszać od 6.00 w wigilię. Sprzątanie rozpocznie się po zakończeniu świętowania, o 12.00.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.