Nowe ostrzeżenia o intensywnych deszczach wydano dla woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego - podaje MSWiA. Nadal trudna sytuacja jest w woj. małopolskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W nocy mają wystąpić dalsze opady.
W woj. świętokrzyskim w nocy ewakuowano około 300 mieszkańców trzech miejscowości (Łęka, Podraje i Podzamcze) w gminie Nowy Korczyn, w powiecie buskim. Ewakuowano pojedyncze gospodarstwa w Senisławicach, Morawiankach i Chwalibogowicach. Przygotowywana jest także ewakuacja dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali około 340 razy. W akcji działa 157 zastępów straży pożarnej, którzy prowadzą działania w 61 miejscach w tym regionie.
Z powodu zagrożenia powodzią rozpoczęto dziś umacnianie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na rzece Wiśle, przy elektrowni w Połańcu. Wisła przekroczyła w tym miejscu stan alarmowy o około trzy metry.
Na Pilicy i na jej dopływach w ciągu najbliższej doby przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody, a na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach mogą zostać przekroczone stany alarmowe. Poziom wody w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki oraz Kamiennej może wzrosnąć z uwagi na intensywne opady deszczu. Podobna sytuacja panuje w okolicach rzeki Wisły poniżej ujścia Wisłoki.
Fala kulminacyjna na Odrze dotarła na Opolszczyznę. Częściowo zalane są miejscowości Cisek i Bierawa. Na przyjęcie wody szykuje się Kędzierzyn-Koźle. Zagrożone ewakuacją są okolice Krapkowic, a także dzielnice Metalchem i Winów. W Opolskiem zakończono ewakuację kilkudziesięciu domów i osób.
We wtorek po południu Odra na wodowskazie w Koźlu przekroczyła stan 7 metrów (2 metry powyżej alarmu). Według przewidywań powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego kulminacyjna fala będzie miała ok. 8 metrów. Ewakuowano część pacjentów miejscowego szpitala.
Według najnowszych danych fala ma dotrzeć do miasta w nocy z wtorku na środę. CZK zaapelowało do mieszkańców części dzielnic miasta o zabezpieczenie mienia i przeniesienie go z najniższych kondygnacji. Z najniższych pięter szpitala w Koźlu ewakuowano ponad 60 pacjentów, w części szkół w środę nie odbędą się zajęcia.
Policja zamknęła dojazd dla ciężarówek do Kędzierzyna od strony Większyc i Reńskiej Wsi - chodzi o unikanie nadmiernego obciążenia mostu w Koźlu. Ruch kierowany jest objazdem drogą krajową 45 Opole - Racibórz. Część mieszkańców z terenów zagrożonych zalaniem przewiozła swoje samochody na kozielski Rynek.
Woda, jaka według prognoz przepłynie w szczytowym momencie przez Koźle, jest niższa o ok. 170 cm od tej z powodzi tysiąclecia w 1997. Według oceny CZK, przejście fali przez miasto potrwa około doby.
Wisła przybiera na Lubelszczyźnie. W Annopolu rzeka przekroczyła we wtorek stan alarmowy, a w Puławach ostrzegawczy. We wszystkich nadwiślańskich powiatach Lubelszczyzny ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Wody ma nadal przybywać - informują służby kryzysowe.
Wojewoda lubelski we wtorek od godz. 16 ogłosił alarm przeciwpowodziowy w powiatach puławskim, kraśnickim, opolskim i ryckim - głosi komunikat wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego.
Alarm obowiązuje we wszystkich nadwiślańskich gminach Lubelszczyzny - Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Annopol, Kazimierz Dolny, Puławy, Janowiec, Stężyca, Dęblin.
Poziom wody w Wiśle bardzo szybko wzrasta. W Annopolu we wtorek po południu rzeka podniosła się do poziomu 520 cm i o 20 cm przekroczyła stan alarmowy. W ciągu sześciu godzin poziom wody w Annopolu wzrósł o 35 cm. W niżej położonych Puławach rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy, w ciągu sześciu godzin przybrała o 22 cm.
Jak powiedział PAP dyrektor wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego Włodzimierz Stańczyk, przewidywane wzrosty poziomu wody w Wiśle na Lubelszczyźnie są bardzo niepokojące. "Według prognoz woda może podnieść się do poziomu stanów z 2001 r., kiedy w powiecie opolskim była powódź. Wisła w Annopolu osiągnęła wtedy poziom 746 cm" - powiedział Stańczyk.
Jak tłumaczył Stańczyk, ta woda będzie musiała spłynąć Wisłą przez Lubelszczyznę, więc fala będzie prawdopodobnie bardzo wysoka i bardzo długa. W takiej sytuacji wały przeciwpowodziowe będą bardzo nasiąknięte i istnieje ryzyko ich uszkodzenia czy przerwania. Sytuację utrudnia to, że w Małopolsce i na Podkarpaciu nadal pada.
Stańczyk zapewnił, że w stan gotowości postawione zostały już wszystkie służby. Rzeka jest monitorowana, trwają przygotowania do dodatkowego zabezpieczania obwałowań.
Na Lubelszczyźnie stany ostrzegawcze są przekroczone także na Bugu w Strzyżowie i Dorohusku oraz na Wieprzu w Krasnymstawie. Powyżej stanu alarmowego płynie Krzna w Malowej Górze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.