Rozmowy o problemach naszego kontynentu i projektach rady europejskich episkopatów są przedmiotem trzydniowej (od 17-19 maja) wizyty jej prezydium w Watykanie.
Trzej kardynałowie: przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy Péter Erdő z Budpesztu, obaj wiceprzewodniczący, Josip Bozanić z Zagrzebia i Jean-Pierre Ricard z Bordeaux, oraz jej sekretarz generalny, portugalski ksiądz Duarte da Cunha, zostali 17 maja przyjęci przez Papieża.
„Spotkanie z Benedyktem XVI odbyło się w bardzo serdecznej atmosferze – czytamy w wydanym przez Radę Konferencji Biskupich Europy komunikacie. – Na początku audiencji Ojciec Święty kilkakrotnie wspomniał ze wzruszeniem i radością swoją ostatnią podróż do Portugalii”. W rozmowie skupiono się na sytuacji Kościoła katolickiego w Europie. Podkreślono żywotność pewnych diecezji, zwłaszcza w krajach, gdzie katolicy stanowią mniejszość. Poruszono problemy, którym musi stawiać czoło Kościół. Mówiono o działalności, jaką rada podejmuje celem jak najlepszego spełniania misji ewangelizacji naszego kontynentu. Ponadto przypomniano liczne organizowane przez nią spotkania, na których europejscy biskupi zawsze wyrażali komunię z Następcą Piotra, dziękując za jego nauczanie. Wręczono też Papieżowi kopię ikony Maryi Matki Kościoła i patronów Europy, świętych Benedykta, Cyryla, Metodego, Brygidy, Katarzyny Sieneńskiej i Edyty Stein. Namalował ją zastępca sekretarza generalnego rady, węgierski ksiądz greckokatolicki Ferenc Janka.
Po papieskiej audiencji prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy przyjął wczoraj kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Następnie podjęło ono rozmowy z szefami niektórych dykasterii Kurii Rzymskiej, kontynuowane 18 i 19 maja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.