Rzecznik KEP: W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole

W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole. Wyrzucanie religii, w taki czy inny sposób, ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych - podkreślił we wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W niedzielę liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka poinformowała o przygotowaniu projektu ustawy, który dotyczy rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych. Inicjatywa domaga się również likwidacji Funduszu Kościelnego i opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

O zniesienie finansowania lekcji religii pytany był w TVN24 ks. Paweł Rytel-Andrianik. Powiedział, że według danych ze wszystkich diecezji w Polsce 87 proc. rodziców zapisało swe dzieci na lekcje religii. "Rodzice chcą, żeby ich dzieci uczestniczyły w lekcji religii" - stwierdził.

Rzecznik KEP ocenił, że zgłoszona w ostatnim czasie propozycja uderza w konstytucyjną zasadę bezpłatnej edukacji. "W konstytucji jest napisane, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Jak dodał, według polskiej tradycji lekcje religii były obecne w polskich szkołach "od początku istnienia naszego kraju, z wyjątkiem około 40 lat z czasów komunistycznych". "Rodzice płacący podatki mają prawo, żeby z ich podatków były utrzymane również lekcje religii" - powiedział rzecznik KEP.

"W naszej kulturze miejsce religii jest w szkole. Wyrzucanie religii, w taki czy inny sposób, ze szkoły jest wracaniem do czasów komunistycznych" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • rel
  08.01.2019 15:38
  Jestem ewidentnym produktem "komunizmu" w Polsce, ale wcale nie czuję się jego "ofiarą". Nie znam innych lekcji religii niż te przy kościele i myślę że było całkiem w porządku. Pełna dobrowolność i świadomy wybór, wysiłek by się na te lekcje pofatygować, bezpośredni kontakt z proboszczem i kapłanami z własnej parafii, powaga miejsca, spokój, koncentracja tylko na jednym temacie. Może niezbyt ścisły związek i udział we "wspólnocie parafialnej", ale czasem jednak. Jak dla mnie same plusy. Z idei religii w szkole na zapas wyleczyła mnie rozmowa uczniów w autobusie. Jeden z nich nie był na lekcjach i pytał kolegów co było, także na religii. Odpowiedź brzmiała - nic, ksiądz coś p...lił. To ja za taką religię - dziękuję.
 • KING
  08.01.2019 18:42
  Na forum nagły wysyp "katolików" przeciwnych lekcjom religii w szkole. Wycieczka z forum gazety Michnika czy innego antykatolickiego medium?
 • mjc
  08.01.2019 19:35
  Jakie problemy, takie poparcie. Ktoś kto od upadku komunizmu się tymi sprawami zajmuje, musi liczyć się z tym że jego poparcie nie osiąga nawet błędu statystycznego. Temat tak odgrzewany, że ten kotlet już śmierdzi. Problemem lewicy jest to że 87% Polaków chce, i ma prawo żądać dostępu do religii na lekcjach, tylko lewica tego nie chce, albo ściślej mówiąc, nie potrafi się z tym pogodzić że Polacy tego chcą. W jakiej innej sprawie Polacy są tak zgodni że popierają coś w 87% ?. :-)
 • Stanisława
  09.01.2019 13:09
  Jestem za nauką religii w szkole, natomiast martwi mnie znikoma reakcja na używanie wulgarnych słów przez bardzo młodych ludzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  15°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »