Popularny wśród młodzieży raper „Popek” z Gangu Albanii chciałby w Polsce wprowadzić Nowoczesną Teorię Pieniądza.
Paweł Mikułajuw, znany szerzej pod pseudonimem "Popek", jest znany przede wszystkim z działalności muzycznej. Występował on jako raper w zespołach takich jak Firma i Gang Albanii. W jego twórczości artystycznej aż roi się od wulgaryzmów i nieprzyzwoitych tematów. Mimo to stał się on niezwykle popularny wśród młodzieży, przede wszystkim tej niepełnoletniej. "Popek" postanowił w związku z tym spróbować swoich sił na innych polach. Raper walczył m.in. w MMA. Ale prawdziwą jego pasją stała się polityka.
Początkowo "Popek" popierał Janusza Korwin-Mikkego. W końcu jednak postanowił założyć własne ugrupowanie polityczne o nazwie "Młoda Polska". Artysta ogłosił nawet manifest polityczny swojego ruchu. I jest on odległy od wspomnianego Korwin-Mikkego jak Krystyna Pawłowicz od Roberta Biedronia. Podstawą programu politycznego Młodej Polski ma być Nowoczesna Teoria Pieniądza, promowana przez amerykańskiego finansistę i inżyniera Warrena Moslera.
W największym uproszczeniu Nowoczesna Teoria Pieniądza zakłada, że państwo powinno mieć prawo do swobodnego "drukowania" pieniądza. Swoboda w kreacji pieniądza miałaby pozwolić państwu rozwiązywać problemy z bezrobociem czy deficytami budżetowymi. W walce z tymi problemami miałyby pomóc "dodatkowe" pieniądze, po prostu "dodrukowane" przez bank centralny. Twórca teorii odrzuca argumenty o groźbie inflacji wywołanej dodrukiem pieniądza. Twierdzi on, że pieniądz nie straci na wartości, jeśli uruchomi on niewykorzystany potencjał ekonomiczny (np. ludzi pozostających na bezrobociu).
Teoria promowana na polskim gruncie przez rapera "Popka" odwołuje się mocno do idei Johna Maynarda Keynesa. Ten brytyjski ekonomista postulował w obliczu kryzysu lat 30-tych większe zaangażowanie państwa w gospodarce. Zaangażowanie to miałoby polegać na pracach interwencyjnych, wielkich inwestycjach rządowych i ekspansję kredytową, napędzaną właśnie dodrukiem pieniądza. Sugerował on, że gospodarka zarządzana w sposób liberalny może pozostawać w nierównowadze i nie wykorzystywać swojego potencjału.
Nowoczesna Teoria Pieniądza proponuje szereg rozwiązań wyjętych ze szkoły keynsowskiej. Przedstawiciele tej szkoły niemal od stu lat sprzeczają się z ekonomicznymi liberałami o postulowany kształt polityki gospodarczej państwa. Jednak przedstawiciele obu stron z dużym sceptycyzmem podchodzą do promowanej w Polsce przez „Popka” teorii. W jego teorii krytykowane jest przede wszystkim bagatelizowanie problemu potencjalnej inflacji.
"Popek" ma małe szanse na zaistnienie w przestrzeni politycznej. I podobne szanse ma realizacja w Polsce Nowej Teorii Pieniądza. Ale raper zdobył już pewne zainteresowanie poważnych dziennikarzy. Zwrócił na niego uwagę między innymi publicysta "Tygodnika Powszechnego" i "Super Expressu" Rafał Woś. Jeśli dawny lider "Gangu Albanii" chciał zwrócić uwagę na bliskie jego sercu pomysły ekonomiczne, to osiągnął już jakiś sukces.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.