Paweł Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej

Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę. Zostanie pochowany w największej ceglanej gotyckiej świątyni na świecie.

Aleksandra Dulkiewicz, komisarz Gdańska, poinformowała w środę na konferencji prasowej, która odbyła się przed Urzędem Miasta, że pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę o godz. 12 w świątyni nazywanej "koroną Gdańska". Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Organizatorami uroczystości pogrzebowych są miasto Gdańsk i rodzina Pawła Adamowicza. Od czwartku od godz. 17, przez dobę, w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna prezydenta Adamowicza.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę prezydenta Pawła Adamowicza ulicami miasta do bazyliki Mariackiej. - Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego i do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej - mówił ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki. Wieczorem zostanie odprawiona Msza św., zaś do północy w świątyni będzie można modlić się przy trumnie za duszę zamordowanego prezydenta. Paweł Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej   Piotr Piotrowski /Foto Gość O uroczystościach pogrzebowych poinformowano na specjalnej konferencji prasowej przed Urzędem Miejskim w Gdańsku. W sobotę bazylika Mariacka będzie otwarta od godz. 7, gdzie będą już prochy prezydenta Adamowicza.

Na konferencji poproszono, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta, wsparli wolontariuszy, którzy - zgodnie z wolą rodziny - będą zbierali pieniądze na dwa cele - Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

Na czas uroczystości w piątek i sobotę komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. - Apeluję o korzystanie z niej, by nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości - dodała A. Dulkiewicz.

Prezydent Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej, gdzie wśród wielu gdańszczan pochowanych tam na przestrzeni wieków jest także kilkudziesięciu burmistrzów gdańskich. Przekazy historyczne podają, że spoczęli tu jako pierwsi zamordowani przez Krzyżaków w 1411 r. dwaj gdańscy burmistrzowie - Konrad Leczkow i Albert Hecht.

Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska P. Adamowicza zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.


W niedzielę wieczorem prezydent Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r.; w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

  • MSPANC
    16.01.2019 11:44
    Czy aktualny Kodeks Prawa Kanonicznego nie zabrania chowania świeckich w kościołach?
  • NICK
    16.01.2019 11:51
    Nie bardzo rozumiem... Zmarłemu należy się pogrzeb, jeśli był katolikiem to katolicki, z pełnymi honorami państwowymi jako że był też Prezydentem miasta. Ale wnosić w kościele na piedestały kogoś kto jawnie negował naukę Katolicką w zakresie zabijania nienarodzonych i homoseksualizmu? Kto na to pozwolił? Jaki to przykład dla innych? A może to po prostu zagrywka pod publikę, ale czy takie zagrywki są godne Kościoła?
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
27°C Niedziela
dzień
27°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
17°C Poniedziałek
rano
wiecej »