Obok Papieża wezmą w nim udział przewodniczący wszystkich episkopatów.
Ks. Federico Lombardi SJ, były rzecznik Stolicy Apostolskiej i wieloletni dyrektor Radia Watykańskiego, będzie moderował sesje plenarne kościelnego szczytu na temat ochrony nieletnich. Odbędzie się on od 21 do 24 lutego w Watykanie. Obok Papieża wezmą w nim udział przewodniczący wszystkich episkopatów.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało dziś o spotkaniu Papieża z komitetem organizacyjnym tego szczytu. Ustalono, że złożą się na niego sesje plenarne, prace w małych grupach, modlitwy, świadectwa, liturgia pokutna oraz Eucharystia na zakończenie spotkania.
Mówi watykański rzecznik Alessandro Gisotti. "Papież Franciszek wie, że problem ten ma charakter ogólnoświatowy, a zatem takie też musi być jego rozwiązanie. Chce, aby było to spotkanie pasterzy, a nie kongres naukowy. Spotkanie poświęcone na modlitwę i rozeznanie, katechezę i działanie – powiedział Alessandro Gisotti. – Dla Ojca Świętego sprawą podstawowej wagi jest to, aby zwołani do Rzymu biskupi po powrocie do swych krajów i diecezji byli świadomi, jakie reguły należy zastosować, i podjęli niezbędne kroki, by zapobiegać wykorzystywaniu, chronić ofiary i zapewnić, by żaden taki przypadek nie był ukrywany oraz tuszowany".
Odnosząc się do wielkich oczekiwań, jakie budzi to ogólnoświatowe spotkanie biskupów, watykański rzecznik podkreślił, że w walce z nadużyciami Kościół nie zaczyna od zera. Szczyt ten jest kolejnym etapem w tym bolesnym i nieprzerwanym procesie, podejmowanym przez Kościół od ponad 15 lat.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.