Obok Papieża wezmą w nim udział przewodniczący wszystkich episkopatów.
Ks. Federico Lombardi SJ, były rzecznik Stolicy Apostolskiej i wieloletni dyrektor Radia Watykańskiego, będzie moderował sesje plenarne kościelnego szczytu na temat ochrony nieletnich. Odbędzie się on od 21 do 24 lutego w Watykanie. Obok Papieża wezmą w nim udział przewodniczący wszystkich episkopatów.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało dziś o spotkaniu Papieża z komitetem organizacyjnym tego szczytu. Ustalono, że złożą się na niego sesje plenarne, prace w małych grupach, modlitwy, świadectwa, liturgia pokutna oraz Eucharystia na zakończenie spotkania.
Mówi watykański rzecznik Alessandro Gisotti. "Papież Franciszek wie, że problem ten ma charakter ogólnoświatowy, a zatem takie też musi być jego rozwiązanie. Chce, aby było to spotkanie pasterzy, a nie kongres naukowy. Spotkanie poświęcone na modlitwę i rozeznanie, katechezę i działanie – powiedział Alessandro Gisotti. – Dla Ojca Świętego sprawą podstawowej wagi jest to, aby zwołani do Rzymu biskupi po powrocie do swych krajów i diecezji byli świadomi, jakie reguły należy zastosować, i podjęli niezbędne kroki, by zapobiegać wykorzystywaniu, chronić ofiary i zapewnić, by żaden taki przypadek nie był ukrywany oraz tuszowany".
Odnosząc się do wielkich oczekiwań, jakie budzi to ogólnoświatowe spotkanie biskupów, watykański rzecznik podkreślił, że w walce z nadużyciami Kościół nie zaczyna od zera. Szczyt ten jest kolejnym etapem w tym bolesnym i nieprzerwanym procesie, podejmowanym przez Kościół od ponad 15 lat.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.