"Mowa nienawiści to grzech. Dlatego, że jest to pogarda dla człowieka. Nawołujemy do tego opamiętania, ale nie zawsze głos Kościoła jest słyszalny. Jesteśmy narodem chrześcijańskim, to nam uwłacza" - mówił abp Sławoj Leszek Głódź w wywiadzie dla Polsat News, wspominając zamordowanego prezydenta Gdańska.
Metropolita gdański zapowiedział, że do wątku mowy nienawiści wróci w homilii podczas pogrzebu prezydenta Adamowicza. Abp Głódź będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym P. Adamowicza o godz. 12 w bazylice Mariackiej.
W wywiadzie wyemitowanym w telewizji Polsat News metropolita gdański wrócił do dramatycznych wspomnień nocy z niedzieli na poniedziałek, gdy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym trwała walka o życie włodarza Gdańska. "W nocy podziwiałem brata śp. prezydenta Adamowicza, Piotra. Czuwał przy nim w szpitalu. Był pierwszym rodzinnym świadkiem odejścia prezydenta, oczywiście rodzice byli nad ranem" - wspominał abp Głódź w programie "Wydarzenia i Opinie" na antenie Polsat News.
Metropolita gdański powiedział, że już w poniedziałek nad ranem było niemal przesądzone, że P. Adamowicz nie przeżyje. "Złote ręce lekarzy zrobiły wszystko, co w ich mocy. Czekaliśmy na cud. Ale Pan Bóg zdecydował inaczej" - dodał.
Dodał, że w klinice nie tylko modlitwą objął odchodzącego P. Adamowicza. "Pożegnałem się z nim w poniedziałek nad ranem, o 2.55, kiedy pracowały właściwie tylko aparatury. To była już śmierć kliniczna, aczkolwiek nie został jeszcze ogłoszony zgon. Pobłogosławiłem prezydenta. Został namaszczony i rozgrzeszony" - mówił abp Głódź. Piotr Piotrowski /Foto Gość 13 stycznia, godz. 1.30. Metropolita gdański i jego sekretarz przyjechali do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trwała walka lekarzy o życie Pawła Adamowicza Wiemy, że w dniu ataku prezydent Gdańska, jak w każdą niedzielę, był rano na Mszy św.
Metropolita gdański wspomniał, że już w szpitalu spełnił pragnienie umierającego prezydenta Gdańska. "Wiedziałem, że jego cichym pragnieniem jest, gdyby co, aby spoczął w bazylice Mariackiej. Kiedy przyszedł sygnał od rodziny, podjąłem taką właśnie decyzję. W bazylice Mariackiej spoczywa ponad 3000 mieszczan, także prezydentów i burmistrzów miasta" - przypomniał metropolita.
Jak powiedział w Polsat News abp Głódź, prezydent Adamowicz z wielu powodów zasługuje na szczególne upamiętnienie. "Ja go widzę w tej ostatniej scenie, którą mamy przed oczami: z podniesioną dłonią, ze światełkiem do nieba. To były ostatnie sekundy jego życia. Tak postrzegam jego osobę, jeśli chodzi o pomnik, ale decyzja co do jego kształtu będzie należała do artystów" - zakończył wywiad dla telewizji Polsat News metropolita gdański.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.