Nawołujemy do opamiętania

"Mowa nienawiści to grzech. Dlatego, że jest to pogarda dla człowieka. Nawołujemy do tego opamiętania, ale nie zawsze głos Kościoła jest słyszalny. Jesteśmy narodem chrześcijańskim, to nam uwłacza" - mówił abp Sławoj Leszek Głódź w wywiadzie dla Polsat News, wspominając zamordowanego prezydenta Gdańska.

Metropolita gdański zapowiedział, że do wątku mowy nienawiści wróci w homilii podczas pogrzebu prezydenta Adamowicza. Abp Głódź będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym P. Adamowicza o godz. 12 w bazylice Mariackiej.

W wywiadzie wyemitowanym w telewizji Polsat News metropolita gdański wrócił do dramatycznych wspomnień nocy z niedzieli na poniedziałek, gdy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym trwała walka o życie włodarza Gdańska. "W nocy podziwiałem brata śp. prezydenta Adamowicza, Piotra. Czuwał przy nim w szpitalu. Był pierwszym rodzinnym świadkiem odejścia prezydenta, oczywiście rodzice byli nad ranem" - wspominał abp Głódź w programie "Wydarzenia i Opinie" na antenie Polsat News.

Metropolita gdański powiedział, że już w poniedziałek nad ranem było niemal przesądzone, że P. Adamowicz nie przeżyje. "Złote ręce lekarzy zrobiły wszystko, co w ich mocy. Czekaliśmy na cud. Ale Pan Bóg zdecydował inaczej" - dodał.

Dodał, że w klinice nie tylko modlitwą objął odchodzącego P. Adamowicza. "Pożegnałem się z nim w poniedziałek nad ranem, o 2.55, kiedy pracowały właściwie tylko aparatury. To była już śmierć kliniczna, aczkolwiek nie został jeszcze ogłoszony zgon. Pobłogosławiłem prezydenta. Został namaszczony i rozgrzeszony" - mówił abp Głódź. Nawołujemy do opamiętania   Piotr Piotrowski /Foto Gość 13 stycznia, godz. 1.30. Metropolita gdański i jego sekretarz przyjechali do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trwała walka lekarzy o życie Pawła Adamowicza Wiemy, że w dniu ataku prezydent Gdańska, jak w każdą niedzielę, był rano na Mszy św.

Metropolita gdański wspomniał, że już w szpitalu spełnił pragnienie umierającego prezydenta Gdańska. "Wiedziałem, że jego cichym pragnieniem jest, gdyby co, aby spoczął w bazylice Mariackiej. Kiedy przyszedł sygnał od rodziny, podjąłem taką właśnie decyzję. W bazylice Mariackiej spoczywa ponad 3000 mieszczan, także prezydentów i burmistrzów miasta" - przypomniał metropolita.

Jak powiedział w Polsat News abp Głódź, prezydent Adamowicz z wielu powodów zasługuje na szczególne upamiętnienie. "Ja go widzę w tej ostatniej scenie, którą mamy przed oczami: z podniesioną dłonią, ze światełkiem do nieba. To były ostatnie sekundy jego życia. Tak postrzegam jego osobę, jeśli chodzi o pomnik, ale decyzja co do jego kształtu będzie należała do artystów" - zakończył wywiad dla telewizji Polsat News metropolita gdański.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • WER
  18.01.2019 18:18
  Nie widzę abym przejawiał brak szacunku w stosunku do Bazyliki. Stwierdzenie decyzja "Metropolity, zgodnie z wolą Gdańszczan" jest niewystarczające a po części nieprawdziwe. Ja również jestem z Gdańska i proszę nie uogólniać. Wiele członków mojej jest tą decyzją zbulwersowanych jak zapewne wielu wiernych całej diecezji. gdańskiej
 • WER
  18.01.2019 18:26
  Socjologu Wpisy moje i internauty lub internautki o nicku Gość często są oznaczone jako wpisy wartościowe. Pozwala mi to na wyciągniecie wniosku, że problem ze zrozumieniem tej decyzji przez innych internautów jest również poważny. Niestety nikt nie sili się za bardzo, żeby wytłumaczyć takie postępowanie. Tylko bicie piany
 • Gość
  18.01.2019 19:03
  Jeszcze jedno, skoro Adamowicz nie był męczennikiem za wiarę chrześcijańską, za to sprzeciwiał się dekomunizacji, tym samym pochwalał komunistyczne zbrodnie, jego pochówek w kościele wygląda, cóż dopowiedzcie sobie...
 • socjolog
  18.01.2019 21:04
  Do Pana WER. Bravo. Jednak bez względu czy dla poklasku czy dla zamętu buntujecie społeczeństwo nad trumną Waszego prezydenta to Kościół zezwala, a tradycja nakazuje pochować go w Bazylice.
  Nawet zamiejscowi czytelnicy zrozumieją, że Biskup nie mógł odmówić bo odmownej decyzji nie byłby w stanie uargumentować. Podważając drugorzędną decyzję podważacie ostatnie społeczne autorytety zapominając, że w miejsce władzy autorytetów prędzej czy później wkroczy władza autorytarna. Czym prędzej sami sobie i dla swoich dzieci zakończcie wojnę Polsko-Polską.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »