Centralne obchody XXII Dnia Judaizmu, które w tym roku odbywają się w Łodzi, rozpoczęły się poranną modlitwą kadisz – za zmarłych na największym cmentarzu żydowskim w Europie środkowo–wschodniej, jaki znajduje się w Łodzi przy ul. Brackiej 40. To tam znajdują się groby mieszkańców dawnej i obecnej Łodzi żydowskiej oraz pochowani męczennicy Litzmannstadt Getto.
Modlitwie przewodniczyli rabin Łodzi Dawid Szychowski i bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Rabin Szychowski odśpiewał Psalm 130, a bp Markowski odczytał go w języku polskim. Następnie Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, odmówił "El Male Rachamim" – żydowską modlitwę za zmarłych, a metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś odczytał Psalm 16, który jest wyznaniem wiary człowieka zagrożonego śmiercią.
Gospodarzem tegorocznych ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu, którego hasłem jest fragment z Księgi Proroka Ozeasza: "Nie przychodzę, żeby zatracać", jest archidiecezja łódzka. Poprzednio archidiecezja była gospodarzem centralnych obchodów w 2001 roku.
Szczególnym wydarzeniem tego dnia wieńczącym całe obchody będzie centralne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp. Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego, które celebrowane będzie w namiocie ustawionym na Starym Rynku w Łodzi w pobliżu miejsca zburzonej przez Niemców w czasie wojny Synagogi Alte Szil. Po nabożeństwie odbędzie się wieczór z kulturą zatytułowany: „Kobiety w Biblii”.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.