Czy można było objąć Stefana W. "ustawą o bestiach"?

Zgodnie z moją wiedzą Stefana W. nie można było objąć "ustawą o bestiach" - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej był pytany m.in. o to, czy jego zdaniem sprawcę ataku na prezydenta Gdańska można było objąć tzw. ustawą o bestiach.

Minister odpowiedział, że zgodnie z jego wiedzą "nie można było".

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki podkreślił, że po skończeniu odbywania kary przez osadzonego "nie ma żadnej możliwości, żeby monitorować jego chorobę psychiczną".

"Jeśli zostaje ktoś skazany, otrzymuje wyrok, to znaczy, że nie było wątpliwości co do jego poczytalności, czyli mógł kierować swoim postępowaniem w chwili czynu i rozumiał jego znaczenie. Osoba, w takiej sytuacji, kiedy skończy odbywanie kary, nie ma żadnej możliwości, żeby monitorować jej chorobę psychiczną, nawet jeśli zachoruje w szpitalu" - wyjaśnił prof. Gałecki.

"Zaburzenia psychiczne są takimi jednostkami chorobowymi, jak każde inne choroby, mogą się pojawić w pewnym okresie życia. To, co jest odmienne, jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne, to fakt, że często przebiegają one bez wglądu w chorobę i dlatego pacjenci nie widzą potrzeby leczenia. Ta sytuacja - jak zaznaczył pan minister - nie mogła być objęta ustawą o bestiach" - dodał prof. Gałecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • podaj nick
  18.01.2019 15:06
  powinni go leczyć, w trakcie procesu sprawdzić czy jest poczytalny i zdrowy psychicznie, ale się nie chciało wysilać w prokuraturze czy sądzie i takie skutki, żadnych tu ustaw o bestiach nie potrzeba, ciekawostka, że w przypadku niejakiego Kajetana tak długo oraz szczegółowo badano stan psychiczny czy przypadkiem zamiast kary pozbawienia wolności nie jest właściwsze leczenie, ciekawe jaki jest w końcu tego finał, bo coś cisza zaległa
 • A. G.
  19.01.2019 03:21
  Minister zdrowia a nie zna ustawy o zdrowiu psychicznym, gdzie jest zapisane że w Polsce obowiązuje przymusowe leczenie psychiczne. Żadna ustawa o bestiach nie jest potrzebna w tym przypadku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »