W związku z awarią sieci ciepłowniczej w Kielcach, w niedzielę wieczorem w mieście zebrał się sztab kryzysowy. Uruchomiono specjalny telefon dla potrzebujących pomocy. Nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa w dostawie ciepła i ciepłej wody dla ok. 10 tys. osób - poinformował magistrat.
Ciepło i ciepła woda nie docierają do mieszkań i domów na osiedlach Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Problem dotyczy ok. 10 tys. mieszkańców tych dwóch dużych kieleckich osiedli. Znajdują się tam głównie bloki.
Ogrzewania i ciepłej wody w domach od niedzielnego popołudnia nie mają mieszkańcy osiedli: Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Problem awarii sieci ciepłowniczej dotknął ok. 10 tys. osób, które mieszkają głównie w blokach.
Jak wyjaśniała wcześniej PAP rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Kielcach Anna Niedzielska, prawdopodobnie uszkodzona została główna linia zasilająca te osiedla. "Zlokalizowanie awarii jest bardzo trudne. Wiemy mniej więcej, na którym odcinku do niej doszło, ale w tym miejscu znajduje się bardzo wysoka skarpa, a sieć jest głęboko pod tą skarpą" - dodała.
Jak poinformował wieczorem Urząd Miasta w Kielcach, na miejsce awarii pojechał prezydent Kielc Bogdan Wenta. W ratuszu zebrał się też sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli samorządu miasta, wojewody świętokrzyskiego, MPEC, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) i straży miejskiej.
W związku z awarią, uruchomiono całodobowy telefon interwencyjny, obsługiwany przez pracowników MOPR - tel. 41 331 29 93. Można tu zgłaszać informacje o osobach potrzebujących pomocy, np. starszych, niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi.
Jeśli awaria nie zostanie usunięta do poniedziałku, miasto przygotuje miejsca noclegowe z posiłkami.
Według magistratu odkrywanie kanału, w którym znajduje się sieć ciepłownicza, rozpocznie się w poniedziałek rano. Nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa w dostawach ciepła.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.