Instytut Ordo Iuris złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia skargę na przewlekłość postępowania przeciwko Guyowi Verhofstadtowi. Powodem oskarżenia belgijskiego europosła było nazwanie przez niego uczestników Marszu Niepodległości faszystami i neonazistami. Akt oskarżenia przeciwko politykowi złożyli prawnicy Instytutu, którzy reprezentują dr. Bawera Aondo-Akaa.
Sprawa dotyczy słów Guya Verhofstadta wygłoszonych 15 listopada 2017 roku podczas debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej praworządności i demokracji w Polsce. Polityk powiedział wtedy, że „w sobotę 60 000 faszystów przemaszerowało ulicami Warszawy – neonazistów i białych suprematystów (…)”. Dr Bawer Aondo-Akaa, jako uczestnik Marszu Niepodległości, postanowił wystąpić na drogę prawną przeciwko Verhofstadtowi. W grudniu 2017 roku Prawnicy Ordo Iuris złożyli w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia prywatny akt oskarżenia o znieważenie i zniesławienie dr. Aondo-Akaa.
„Pomimo upływu ponad roku od momentu wszczęcia postępowania sąd zajmujący się sprawą nie podjął żadnych czynności w celu jej merytorycznego rozpoznania. Sąd nie skierował wniosku o uchylenie Guyowi Verhofstadtowi immunitetu przysługującego mu jako europarlamentarzyście, ani nie wyznaczył terminu na posiedzenie pojednawcze, które jest pierwszym krokiem w sprawach o znieważenie czy zniesławienie” – powiedział mec. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.