Reklama

Ks. Mazurkiewicz: Uchwalone w Nowym Jorku prawo otwiera nieograniczony dostęp do aborcji

Nowe prawo sprzeciwia się późnej aborcji tylko pozornie. Wyjątek w postaci ochrony zdrowia lub życia matki to furtka otwierająca nieograniczony dostęp do aborcji - powiedział PAP ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, odnosząc się do uchwalonej w stanie Nowy Jork ustawy legalizującej tzw. późną aborcję.

Reklama

9 stycznia 2019 r. Senat i Zgromadzenie Stanu Nowy Jork przegłosowały tzw. Prawo o Zdrowiu Reprodukcyjnym (Reproductive Health Act), legalizujące w niektórych przypadkach, np. zagrożenia zdrowia i życia matki, tzw. późną aborcję, to znaczy do dziewiątego miesiąca ciąży.

Jak zaznaczył ks. Mazurkiewicz, ustawa idzie dalej niż wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade. "Działaczom pro-life udawało się przez prawie dziesięć lat blokować tak radykalne zmiany prawa, ale w wyniku wyborów w listopadzie ubiegłego roku demokraci przejęli kontrolę w obu izbach lokalnego parlamentu. Wprowadzenie tzw. aborcji na życzenie było ich priorytetowym postulatem, którego spełnieniem uświetnili początek nowego roku" - stwierdził.

Zdaniem ks. Mazurkiewicza, nowe prawo sprzeciwia się tzw. późnej aborcji tylko pozornie. "Podobnie jak było to w przypadku polskiego prawa aborcyjnego z czasów komunistycznych wprowadzony wyjątek w postaci konieczności ochrony zdrowia lub życia pacjenta postrzegany jest jako furtka otwierająca nieograniczony dostęp do aborcji" - ocenił.

I dodał o ustawie: "Po pierwsze, odnajdujemy w niej stwierdzenie, że aborcja jest jedną z najbezpieczniejszych procedur medycznych w Stanach Zjednoczonych. Po drugie, że dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji jest podstawowym prawem kobiety. Po trzecie, przedefiniowuje ona osobę, uznając, że jest nią jedynie istota ludzka już urodzona" - stwierdził ks. Mazurkiewicz.

Przypomniał, że gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, podpisując ustawę, stwierdził, że jest ona jednoznacznym sygnałem, iż niezależnie od tego, co wydarzy się w Waszyngtonie, kobiety w Nowym Jorku zawsze będą miały zagwarantowane podstawowe prawo do kontroli własnego ciała. Wyraził również życzenie, że inne stany pójdą w ślad Nowego Jorku.

"Decyzja stanu Nowy Jork uświadamia nam, jak silny jest związek aborcji i polityki. Od pewnego czasu tam, gdzie w Stanach Zjednoczonych demokraci przejmują pełnię władzy, natychmiast wprowadzają radykalne, ideologiczne prawa, które są czymś w rodzaju papierka lakmusowego +demokratyczności+. Wybierając zatem w amerykańskich wyborach jedną lub drugą partię, wyborcy jednocześnie opowiadają się za lub przeciw aborcji i ideologii gender" - powiedział ks. Mazurkiewicz. Dodał, że dzieje się tak, mimo że w jednej partii są także pojedynczy demokraci pro-life, a w drugiej nie wszyscy są jednakowo wiarygodni jako obrońcy życia

Zdaniem ks. Mazurkiewicza mobilizacja środowisk proaborcyjnych na poziomie stanowym ściśle jest związana z ich obawą, że Sąd Najwyższy może w niedługim czasie zakazać aborcji na poziomie federalnym. "Ostatnie nominacje do Sądu Najwyższego sprawiają, że sędziowie pro-life mają w nim większość. Mówi się, że gdyby odpowiednio poważna sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, ten nie wahałby się wydać decyzję faktycznie uchylającą Roe v. Wade" - powiedział duchowny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama