Cyberprzemoc, hejt, sexting, stalking...

Nazywane z angielska zagrożenia w sieci można długo mnożyć. Najważniejsza w przeciwdziałaniu jest jednak ich świadomość - zarówno wśród rodziców, jak i dzieci.

Co raz zostało wrzucone do internetu, pozostaje tam na zawsze - to pierwsza i najważniejsza zasada korzystania z sieci. Ale praktycznie każda aktywność w wirtualnym świecie niesie za sobą szereg zagrożeń.

Najbardziej narażeni na nie są najmniej doświadczeni użytkownicy. O ile w przypadku osób starszych problemem najczęściej okazuje się brak wiedzy i naiwność, co może skutkować utratą wrażliwych danych i w konsekwencji pieniędzy, o tyle w przypadku dzieci i młodzieży poniesione szkody zwykle ciężko wartościować w złotówkach.

Istnieje jednak wiele metod, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas surfowania po sieci, ale to, czy i jak zostaną wykorzystane, zależy w największej mierze od rodziców.

- Internet jest wszechobecny i praktycznie nie ma możliwości odcięcia się od niego, bo zewsząd nas otacza. O ile małemu dziecku stawiamy granice i konsekwentnie ich pilnujemy, o tyle z nastolatkami jest trudniej, bo gdy raz kupiliśmy telefon z dostępem do internetu i pozwoliliśmy założyć konto na portalu społecznościowym, to ciężko to wszystko zabierać - uważa pedagog Joanna Dorocicz, która w środę poprowadziła warsztaty nt. "Moje dziecko w sieci" w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu.

Było to jedno ze spotkań w ramach prowadzonego przez tę placówkę programu wsparcia, który konfrontuje rodziców z licznymi wychowawczymi wyzwaniami.

- Przede wszystkim możemy rozmawiać ze swoim dzieckiem o tym, jak spędza czas w internecie, i uświadamiać je. Bo chociaż wydaje się, że młodzież jest świetnie obeznana z technologią, jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z zagrożeń, które może tam spotkać - zaznacza.

Z dobrym słowem | Rafał Jarząbek Uważaj, co udostępniasz. Social media stalker - Z Dobrym Słowem

Jak daleko może sięgać brak świadomości o zagrożeniach w sieci nawet wśród dorosłych, pokazuje powyższa prowokacja. Wystarczyło przejrzenie profili z ustawieniami publicznymi na Facebooku czy Instagramie, by stworzyć kompletny profil zupełnie nieznajomej osoby, oraz jedno aktualne zdjęcie, by odnaleźć ją na ulicy. To tylko jeden przykład z morza zagrożeń, jakie czyhają w sieci.

Jak tłumaczy J. Dorocicz, ważne jest towarzyszenie dziecku w wirtualnym świecie, ale nie na zasadzie inwigilacji czy podglądactwa. - Jeżeli dziecko natrafi na coś niebezpiecznego, ma wiedzieć, że może zgłosić to rodzicom, którzy są w stanie pomóc i zapobiec skutkom niewłaściwego korzystania z internetu - wyjaśnia.

Podkreśla wagę wcześniejszej świadomości zagrożeń i odpowiednio szybkiej reakcji, jednak kiedy kosztem internetu dziecko zaniedbuje swoje obowiązki szkolne i domowe, nie spotyka się z rówieśnikami czy reaguje agresją na próby ograniczenia dostępu do sieci, potrzebna jest wizyta u specjalisty w poradni. Często pomaga już pierwsze spotkanie z psychologiem. Zdarza się jednak, że konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »