W Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach rusza cykl spotkań pod hasłem: "Takim Go pamiętamy". Wspomnieniami o papieżu Polaku dzielić się będą ci, którzy poznali go osobiście.
Przygotowując się do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, gospodarze muzeum chcą, by w miejscu, gdzie "wszystko się zaczęło", stworzyć przestrzeń do spotkania z osobami, które znały Jana Pawła II. - Te spotkania mają swój sens tylko dlatego, że dla wielu z nas Jan Paweł II jest wciąż kimś żywym. Zależy nam na tym, żeby wokół papieża stworzyć społeczność takich osób, dla których Jan Paweł II nadal jest kimś ważnym - wyjaśnia Aneta Krupka, specjalista ds. programowych wadowickiego muzeum.
Gośćmi pierwszego spotkania z cyklu "Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II" będą przedstawiciele skupionej wokół ks. Wojtyły "Rodzinki".
Nazywali siebie "Rodzinką", chociaż tylko nielicznych łączyły więzi krwi. Postacią centralną był w niej "Wujek" - K. Wojtyła, najpierw ksiądz, później biskup, kardynał, a w końcu papież. Krążą legendy o ich wyprawach wakacyjnych - kajakowych i górskich, ale "Rodzinką" byli nie tylko na urlopie. Nowatorskie pomysły młodego ks. Wojtyły, wikarego krakowskiej parafii św. Floriana i duszpasterza akademickiego, przyciągały wielu młodych.
Dla ks. Wojtyły ważny był cały człowiek, całe jego życie, a nie tylko sprawy duchowe. Stąd były wspólne wyjazdy, ale też świętowanie imienin czy zabawy dla dzieci. Studencki czas formacji intelektualnej okazał się też pełen zwykłych życiowych dylematów - decyzji o założeniu rodziny czy podejmowaniu pracy zawodowej. Każdy rozwijał się w swoją stronę, ale mimo upływu lat ciągle czuli się ze sobą związani. "Wujek" także się przy nich formował. Ta więź przetrwała po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziś "Rodzinka" to już przynajmniej cztery pokolenia.
Wspomnieniami o tym niezwykłym duszpasterstwie podzieli się Danuta Ciesielska - wdowa po sł. Bożym Jerzym Ciesielskim. W 1957 r. ks. Wojtyła pobłogosławił małżeństwo Danuty i Jerzego, a w późniejszych latach ochrzcił trójkę ich dzieci - Marię, Katarzynę i Piotra. Jerzy zginął wraz z dwójką młodszych dzieci - Katarzyną i Piotrem - w 1970 r. w katastrofie statku na Nilu. Najstarsza córka Danuty i Jerzego - Maria Ciesielska-Pikul - również weźmie udział w wadowickim spotkaniu.
Nie zabraknie także przedstawiciela drugiego pokolenia "Rodzinki" - Stanisława Rybickiego. Syn Danuty i Stanisława Rybickich był pierwszym dzieckiem ochrzczonym przez ks. Wojtyłę po jego konsekracji biskupiej.
Spotkanie z tymi wyjątkowymi gośćmi już w niedzielę 3 marca o godz. 16 w salonie Wojtyłów.
W tym roku każdy odcinek cyklu odbywać się będzie raz na kwartał, a w kolejnym - raz w miesiącu. Ze względu na zapraszane osoby spotkania będą miały charakter tematyczny. Pierwsze z nich odbędzie się w mieszkaniu Wojtyłów, które jest niewielkie, dlatego obowiązują bezpłatne wejściówki. Jeśli spotkania będą się cieszyły dużym zainteresowaniem, gospodarze muzeum przeniosą je do sali teatralnej, znajdującej się w pobliskim Domu Katolickim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.