Abp Henryk Muszyński i muzealnik Adam Bartosz zostali laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2018. Wyróżnienia, przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego, wręczono w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.
Laudację poświęconą metropolicie seniorowi archidiecezji gnieźnieńskiej i prymasowi Polski w latach 2009-2010 wygłosił prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Laureat został wyróżniony za twórczość w duchu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Jak podkreślał J. Majchrowski, abp H. Muszyński jest „bez wątpienia jednym z najbardziej zasłużonych polskich duchownych rzymskokatolickich ostatnich kilkudziesięciu lat, wybitnym profesorem nauk teologicznych, erudytą i autorytetem w wielu dziedzinach”.
- Dialog polsko-żydowski przeżywa dzisiaj kolejny głęboki kryzys. Konflikt polsko-izraelski, który mamy okazję śledzić w ostatnich tygodniach, budzi uzasadniony niepokój. Możemy dziś obserwować, być może niestety z uzasadnionym niepokojem, czy dobre ziarno dialogu i zrozumienia zasiane zostało dość głęboko, by pokonać uprzedzenia - stwierdził prezydent Krakowa.
Abp Henryk Muszyński z powodu choroby nie mógł odebrać osobiście wyróżnienia. W jego imieniu uczynił to kard. Stanisław Dziwisz.
Nagrodę za działalność społeczną otrzymał wieloletni emerytowany dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz. Jak podkreślał w laudacji rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak, "pasją jego życia stały się szeroko pojęte zagadnienia związane ze społecznościami Żydów i Romów".
Adam Bartosz jest autorem opracowań szlaków turystycznych po żydowskich zabytkach miasta i po tarnowskim cmentarzu żydowskim. Z jego inicjatywy rozpoczęła się renowacja tej nekropolii. Bartosz kierował też renowacją miejsca nazistowskiej zbrodni dokonanej na tarnowskich Żydach w Zbylitowskiej Górze oraz remontami cmentarzy żydowskich w Pilźnie, Brzostku, Gorlicach i w Rzepienniku Strzyżewskim.
- Z ogromną satysfakcją kapituła przyznała nagrodę człowiekowi, który w ciągu swojego życia robił - i nadal robi - tak wiele dla poprawy relacji między Polakami a Żydami i Romami, ucząc tolerancji i wzajemnego poszanowania - stwierdził rektor UJ.
Wyróżniony muzealnik podkreślał, że nagroda jest dla niego "czymś w rodzaju uwiecznienia działań". - Satysfakcjonuje mnie, że mogę się tu spotkać z ludźmi, których darzę szacunkiem, i cieszę się, że oni to odwzajemniają - wyznał.
Fundatorami nagrody ustanowionej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.