Abp Henryk Muszyński i muzealnik Adam Bartosz zostali laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2018. Wyróżnienia, przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego, wręczono w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa.
Laudację poświęconą metropolicie seniorowi archidiecezji gnieźnieńskiej i prymasowi Polski w latach 2009-2010 wygłosił prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Laureat został wyróżniony za twórczość w duchu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego. Jak podkreślał J. Majchrowski, abp H. Muszyński jest „bez wątpienia jednym z najbardziej zasłużonych polskich duchownych rzymskokatolickich ostatnich kilkudziesięciu lat, wybitnym profesorem nauk teologicznych, erudytą i autorytetem w wielu dziedzinach”.
- Dialog polsko-żydowski przeżywa dzisiaj kolejny głęboki kryzys. Konflikt polsko-izraelski, który mamy okazję śledzić w ostatnich tygodniach, budzi uzasadniony niepokój. Możemy dziś obserwować, być może niestety z uzasadnionym niepokojem, czy dobre ziarno dialogu i zrozumienia zasiane zostało dość głęboko, by pokonać uprzedzenia - stwierdził prezydent Krakowa.
Abp Henryk Muszyński z powodu choroby nie mógł odebrać osobiście wyróżnienia. W jego imieniu uczynił to kard. Stanisław Dziwisz.
Nagrodę za działalność społeczną otrzymał wieloletni emerytowany dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz. Jak podkreślał w laudacji rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak, "pasją jego życia stały się szeroko pojęte zagadnienia związane ze społecznościami Żydów i Romów".
Adam Bartosz jest autorem opracowań szlaków turystycznych po żydowskich zabytkach miasta i po tarnowskim cmentarzu żydowskim. Z jego inicjatywy rozpoczęła się renowacja tej nekropolii. Bartosz kierował też renowacją miejsca nazistowskiej zbrodni dokonanej na tarnowskich Żydach w Zbylitowskiej Górze oraz remontami cmentarzy żydowskich w Pilźnie, Brzostku, Gorlicach i w Rzepienniku Strzyżewskim.
- Z ogromną satysfakcją kapituła przyznała nagrodę człowiekowi, który w ciągu swojego życia robił - i nadal robi - tak wiele dla poprawy relacji między Polakami a Żydami i Romami, ucząc tolerancji i wzajemnego poszanowania - stwierdził rektor UJ.
Wyróżniony muzealnik podkreślał, że nagroda jest dla niego "czymś w rodzaju uwiecznienia działań". - Satysfakcjonuje mnie, że mogę się tu spotkać z ludźmi, których darzę szacunkiem, i cieszę się, że oni to odwzajemniają - wyznał.
Fundatorami nagrody ustanowionej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.