Reklama

Wręczono Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera

O. Ludwik Wiśniewski OP, Łukasz Garbal oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie odebrali Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Uroczysta gala odbyła się w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Reklama

Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości", publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata". 

W skład kapituły nagrody wchodzą ks. Adam Boniecki, Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner, Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski.

W tym roku w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego uhonorowano o. Ludwika Wiśniewskiego OP za książkę "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę". Jak czytamy w uzasadnieniu, autor "odważnie upomina się o powrót do wartości ewangelicznych w myśleniu o Polsce i o świecie. W jego tekstach współczesne chrześcijaństwo uwalnia się od grymasu niechęci do świata i odzyskuje swój źródłowy blask". 

Odbierając wyróżnienie, o. Wiśniewski podkreślał, że w jego życiu najważniejsze są dwie koncepcje: autonomia sumienia i słowa, którymi kieruje się od lat 70.: – Nienawiść zabija. Zabija i tego, kogo się nienawidzi, i tego, który nienawidzi – mówił laureat.

Nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne przyznano Łukaszowi Garbalowi za książkę "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa". Jak głosi uzasadnienie decyzji kapituły, ta publikacja jest "freskiem dwudziestowiecznego polskiego losu". "Opowieść o życiu Jana Józefa Lipskiego służy nie tylko przypomnieniu tej legendarnej postaci, lecz także pokazaniu, że współczesna Polska może być inna. Autor proponuje swym czytelnikom lekcję dojrzałego patriotyzmu, który łączy, a nie dzieli" – podkreślają członkowie kapituły.

– Lipski był człowiekiem uśmiechniętym, a ja wierzę, że taka właśnie Polska, otwarta i uśmiechnięta, jest możliwa. Postawa Jana Józefa Lipskiego, który łączył, a nie dzielił, jest nam dziś bardzo potrzebna – podkreślał Ł. Garbal, odbierając nagrodę.

Za inicjatywy duszpasterskie i społeczne nagrodzono w tym roku Lidię Niedźwiedzką-Oswiak i Jerzego Owsiaka. Wyróżniono ich za działalność w ramach Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. "Fundacja od ponad ćwierćwiecza nieprzerwanie wyposaża tysiące polskich szpitali w sprzęt ratujący życie, ale jej zasługi są także niematerialne. Nagrodzeni uczą radości pomagania i pokazują, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic" – uzasadniała Kapituła Nagrody.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak podkreślała podczas uroczystości, że w czasach, kiedy "mowa nienawiści zatacza coraz szersze kręgi", nagroda ma dla niej ogromne znaczenie. – Moją rolą w orkiestrze jest dbanie o zaplecze medyczne i odpowiednie wydanie pieniędzy. Należy również do mnie podjęcie najważniejszej i najtrudniejszej decyzji: na jaki cel przeznaczyć fundusze – wyjaśniała. Jej mąż dodał: – My, Polacy, jesteśmy zespołem. Dla mnie nie ma dwóch krain, jest tylko jedna Polska. Orkiestra pokazuje, że jest w nas wiele dobra i razem tworzymy niesamowity kraj.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in.: s. Małgorzata Chmielewska, s. Barbara Chyrowicz, Janina Ochojska, Jan Nowak-Jeziorański.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama